ABD’deki rekor enflasyon altına olan talebi düşürdü: Altın fiyatlarında son durum (14 Temmuz 2022)

ABD enflasyonu haziranda yıllık yüzde 9,1 olarak rekor tazeleyerek 41 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Beklentilerin üstünde gerçekleşen enflasyon verisi, FED’in faiz artışlarına devam edeceğine işaret etti. Buna bağlı olarak enflasyon tasası altın talebini düşürdü. Altının ons fiyatı 9 ayın en düşük düzeyini görerek 1722 dolar düzeyine geriledi. Gram altın 965 lira düzeyine düşerken, çeyrek altın bin 587 liraya, 3 bin 179 liraya, tam altın 6 bin 331 liraya geriledi.

DOLAR ENDEKSİ 20 YILIN TEPESİNE YÜKSELDİ

FED’in faiz artışına gitmesi ve yatırımcılar tarafından doların inançlı liman olarak görülmesi, global piyasalarda güçlenmesine dayanak oluyor. ABD dolarının Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı olmak üzere 6 para ünitesine karşı bedelini ölçen dolar endeksi 108.55 düzeyine kadar yükselerek 20 yılın tepesine tırmandı.

EURO VE DOLAR EŞİTLENDİ

Euro/dolar paritesi haftanın ikinci günündeki süreçlerde 1,0000 düzeyine kadar gerileyerek, geçtiğimiz 20 yılın en düşük düzeyini gördü. Buna nazaran 1 dolar ile 1 Euro eşitlenmiş oldu. Bu durum daha evvel Aralık 2002 tarihinde gerçekleşmişti. Euro/dolar paritesi haftanın son süreç gününde 1,0006 düzeyinde seyrediyor.

ECB’NİN 11 YIL SONRA BİRİNCİ FAİZ ARTIRIMINI GERÇEKLEŞTİRMESİ BEKLENİYOR

Euro’da görülen bu kıymet kaybında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırımlarında daha sakin davranabileceği beklentisi de tesirli olduğu belirtilirken, ECB’nin temmuz ayı toplantısında 11 yıl sonra birinci faiz artırımını gerçekleştirmesi bekleniyor. ECB temmuz ayı siyaset faiz kararını 21 Temmuz’da Türkiye saati ise 15:15’te açıklayacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.