ABD’den Sri Lanka açıklaması: Tarafları iş birliğine çağırıyoruz

ABD’nin Colombo Büyükelçisi Julie Chung, Sri Lanka‘da devam eden siyasi ve ekonomik krizin neden olduğu protestolarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Julie Chung, Sri Lanka’nın borç krizini çözmek, herkes için daha adil gelecek oluşturmak için sorumlu ve sürdürülebilir bir adım atarken ABD‘nin bu ülkenin yanında yer alacağını belirtti.

Büyükelçi Chung, “Bu, Sri Lanka’nın tarihinde kırılgan ve değerli bir andır. Sri Lanka parlamentosunun bu sürece rastgele bir siyasi partinin değil, ulusun güzelliğine yönelik taahhütte bulunarak hürmet ve sağduyu ile yaklaşması davetinde bulunuyoruz” tabirini kullandı.

Chung, ülkesinin, binlerce kişinin hesap verebilirlik, şeffaflık ve tüm Sri Lankalılar için daha güzel bir gelecek talep etmek için sokağa döküldüğü protestoları ve siyasi gelişmeleri yakından izlediğine dikkat çekerek, tarafları barışçıl, demokratik geçiş süreci için iş birliği yapmaya çağırdı.

Chung ayrıyeten, ABD ve milletlerarası toplumun devam eden krizin üstesinden gelmek için Sri Lanka’yı desteklediğini vurgulayarak, “Anayasal çerçevede seçilecek yeni hükümeti, uzun vadeli ekonomik istikrarı sağlayacak ve Sri Lanka halkının hoşnutsuzluğunu giderecek tahlilleri belirlemek ve uygulamak için süratle çalışmaya çağırıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.