Altılı masadaki külfet aşıldı: Gelecek Partisi ve DEVA Partisi barıştı

İktidarın Seçim Yasası’nda yaptığı değişikliğin akabinde 6’lı masada yaşanan problemler aşılıyor. Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu ile DEVA Partisi ortasında yaşanan bildirge sorunu çözümlendi. CHP üst idaresinin devreye girmesiyle sükûnetin sağlandığı öğrenildi.

AKP ve MHP’nin Seçim Yasası’nda yaptığı değişikliğin akabinde 6’lı masadaki birtakım partiler “İttifak içinde ittifak” formülünü tartışmaya açtı. Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve DEVA Partisi’ne ortak bir ittifakla seçime gitme önerisi götürdü. DEVA Partisi’nin bu öneriyi reddetmesinin akabinde iki parti ortasında gerginlik yaşandı.

Davutoğlu’nun demeçlerine de yansıyan gerginlik üzerine CHP üst idaresi devreye girdi ve iki partinin üst idaresiyle görüştü. Görüşmelerin akabinde iki partinin ters telaffuzları lisana getirmemesi konusunda uzlaşma sağlandı. Cumhuriyet’e bilgi veren CHP kurmayları, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İktidar iki parti ortasındaki tartışmadan medet umuyor. Bu 6 partinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemesi noktasında bir sorun yok. Bu türlü bir sorun olmayacağını da biliyoruz. Onun dışında alt başlıklarda kimi farklı görüşler olabilir. Lakin bunu 6’lı masa dağılıyor diye görmek kimilerinin işine geliyor, birilerinin temennisi bu… Bu türlü bir şey yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.