Altın fiyatları yatırımcısını üzüyor! İşte son fiyatlar

Altın fiyatlarında son durum yakından takip ediliyor. 18 Mayıs Perşembe gününde altın fiyatlarında hareketlilik sürerken sabah saatlerinden itibaren altın fiyatlarında ibre aşağı yönlü seyrediyor. 

14 Mayıs Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tura kalmasının ardından 1.275 TL’ye kadar yükselen gram altın yönünü yeniden aşağıya çevirdi. Gram altın 1.260 TL’nin de altına geriledi.

YENİ ALIM FIRSATI OLUŞTURUYOR

Yeni rekor seviyeler test ettiği mayıs ayı başına oranla fiyatı düşen gram altının yeni alım fırsatları oluşturduğu ifade ediliyor. Buna göre Kapalıçarşı’daki alım hareketi artarken, yatırımcıların ‘güvenli liman’ algısıyla yöneldiği altında satışa yönelik bir tutum henüz yok. Piyasada yatırımcıların tutumunun belirleyici olacağını ifade eden bölge kuyumcuları, yaz mevsiminde yükselecek düğün sezonunun bir etkisini henüz yaşamıyor. 

Piyasa uzmanları yüksek fiyattan gram altın alanların endişe etmemesini, gram altının gördüğü 1284 lira seviyesini yeniden görüp aşacağını ifade ediyor. Gram altının bulunduğu bu fiyat seviyesi için yeni alım yapacak yatırımcılar için fırsat dönemi olarak belirtiliyor. 

‘KENDİ REKORUNU KIRACAK’

Altındaki sert hareketler diğer yandan ise yatırımcılarını endişelendirmeye de başladı. Buna karşı bölge kuyumcularından Nazar Özsahakyan, altında her düşüş döneminin bir fırsat sunduğuna dikkati çekerken, “Altın için belli bir kural vardır diyebiliriz. ‘Altın gördüğü en yüksek fiyatı tekrar görür ve yeni rekorunu kırar.’ Yani gramda da yeniden 1270’lerin üzeri görülerek daha üstüne yönelmesinin önünde bir engel yok” dedi. Küçük yatırımcıların böyle süreçlerde ‘aceleci’ davranabildiğini anlatan Özsahakyan, buna rağmen özellikle seçimin ikinci turu ardından yeni gelişmeleri işaret etti.

‘YATIRIMCI KARARSIZ’

Altın alımının serbest piyasada son iki gündür arttığını anlatan kuyumcu Hüseyin Demirdöğen, seçimin sonuçlanmamasının yatırımcıyı yeni bir bekleme evresine yönelttiğini söyledi. Demirdöğen, “Seçime kadar aslında çok yoğunduk, sonra yine bir duraklama başladı. Yatırımcı seçimin ikinci turu öncesi elindeki nakiti nereye yönlendireceği konusunda kararsız. Elbette güvenli ve sürekli bir yatırım arayışında olanlar ilk adres olarak yine altına geliyor. Ancak dövizle ilgili de beklentiler var” diye konuştu.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram altın 1.257 TL

Çeyrek altın 2.219 TL

Cumhuriyet altını 9.056 TL

Yarım altın 4.451 TL

ONS altın 2000 dolardan hızlıca uzaklaşarak 1.980,40 dolara kadar geriledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir