Apple’dan önemli güvenlik açığı uyarısı: Hackerlar aygıtlarınızı büsbütün ele geçirebilir

Getty Images

Apple, iPhone, iPad ve Macbook’ları etkileyen önemli bir güvenlik sorunu tespit edildiğini duyurarak, kullanıcılarına aygıtlarının işletim sistemlerini güncellemeleri daveti yaptı.

Teknoloji devinden Çarşamba günü yapılan iki güvenlik duyurusu, bilgisayar korsanlarının bu açığı kullanarak aygıtların denetimini büsbütün ele geçirme tehlikesi olduğunu ortaya koyuyor.

Söz konusu açığa yönelik olarak sistem güncellemesi yayınlayan Apple, güncellemenin tüm kullanıcılara önerildiği notunu paylaştı.

BBC iPhone’lar için yayınlanan güncellemede “Bu güncelleme, tüm kullanıcılara önerilen değerli güvenlik güncellemeleri içeriyor” notu yer alıyor.

Sistem açığından iPhone 6S ve sonraki tüm iPhone modellerinin; 5. nesil ve sonrasında çıkan iPadlerin; tüm iPad Pro ve iPad Air 2 modellerinin; ve MacOS Monterey kullanan tüm Mac bilgisayarların etkilenebileceği belirtildi.

Guardian’a konuşan SocialProof Security güvenlik şirketinin CEO’su Rachel Tobac, sistem açığının hackerların bu aygıtların tüm yönetici erişimini ele geçirebilecekleri ve bu halde aygıtın sahibi üzere süreç yapabileceklerini manasına geldiğini söyledi.

Tobac, bilhassa kamuoyunun gözünün önünde bulunan aktivist, gazeteci üzere bireylerin “sofistike, devlet boyutunda casuslukların gayesinde olabileceğini belirterek”, sistem güncellemesini süratle yapması gerektiğinin altını çizdi.

Apple sistem açığından kaç kullanıcının etkilendiği bilgisini paylaşmadı.

İsrailli NSO Group üzere ticari casusluk programları geliştiren şirketlerin bu üzere sistem açıklarını kullandıkları biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.