Babacan: Zayıf da olsa baskın seçim ihtimalini görüyoruz

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, teşkilat olarak seçime hazır olduklarını belirterek, “Biz zayıf da olsa baskın seçim ihtimalini görüyoruz. Yani bu hükümet eylül ayında karar alıp, kasım ayında bir seçime gidebilir. Münasebetiyle bu türlü bir ihtimal var lakin zayıf ihtimal” dedi.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Denizli’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin seçimden sonra nasıl yönetileceğinin altyapısını hazırladıklarını belirten Babacan, “Bunun için çeşitli hareket planları hazırladık. 6’lı masaya da katkı veren bir siyasi partiyiz. Allah kısmet ederse seçimlerden sonra nitelikli çoğunluğu Meclis’te sağlayarak anayasa değişiklikleriyle birlikte ülkeyi güçlenmiş parlamenter sisteme geçirmek için gayret göstereceğiz, katkı vereceğiz. Parti genel lideri olarak Türkiye’nin idaresinin tümüne talibiz, münasebetiyle sıhhati da eğitimi de hukuku da çalışıyoruz. Türkiye’nin bütün sorularının tahliline talibiz. Başbakan yardımcısı ve bakan olarak vazife yaptığımız vakitlerde sorumluluk alanlarımda gereğini ziyadesiyle yaptım. Bütün datalar, tarih ortada, her şey ortada, bugün de ülkenin idaresine talibiz. Ve bütün meselelerin tahlilini 90 günde, 180 günde 360 günde nasıl gerçekleştireceğimize dair hareket planlarımızda açık bir formda taahhüt ediyoruz” tabirlerini kullandı.

‘200 BİN SANDIĞA BİR PARTİNİN TEK BAŞINA SAHİP OLMASI MÜMKÜN OLMUYOR’

Babacan, 6’lı masada yapılan görüşmelerde parlamenter sistemi bitirdiklerini, seçim güvenliği düzeneği kurduklarını belirterek, “Seçim güvenliği değerli, o daimi bir kurul olacak. Resmi katılaşmış sonuçlar açıklanana kadar komite çalışacak. 200 bin sandığa bir partinin tek başına sahip olması mümkün olmuyor. Bunu iktidar parti de muhalefet de yapamadı. Lakin 6 parti kaynaklarını bir havuza koyarak, insan kaynağını, avukat kaynağını ve teknik kaynaklarını bir havuza koyunca, beraberce kullanınca bu sağlanabiliyor. Bunun simülasyonlarını da yaptık. Kıymetli bir iş birliği alanıydı, iş birliği alanlarını önümüzdeki devirde artırmayı umut ediyoruz” dedi.

‘SEÇİMLERE YAKLAŞINCA ORTAK ADAYI BELİRLEME MAKSADIMIZ VAR’

6’lı masada seçimlere yaklaşınca ortak aday belirleme gayesi olduğunu tabir eden Babacan, “Biz parlamenter sistemi amaç olarak koyduk. Kıymetli bir gaye, birinci seçimlerde parlamenter sisteme geçilinceye kadar ki o geçiş devirde ülke nasıl yönetilecek? Biz parti olarak bunu çalışıyoruz. Çalışmamız çabucak hemen bitti. Çalışma bittikten sonra öbür partilerle konuşmaya başlayacağız. O mevzuda da bir mutabakat, bir uzlaşı arayışımız olacak. Zira birinci seçilecek cumhurbaşkanı ve Meclis mevcut sisteme nazaran seçilecek. Seçilecek cumhurbaşkanı ‘Kardeşim tamam ben yetkiyi aldım, biraz da ben başıma nazaran ülkeyi yöneteyim’ mi diyecek, yoksa katılımcılık anlayışıyla ve yetki periyodu aslına nazaran mi ülke yönetilecek? Bunların hepsinin çalışılması gerekiyor. Geçiş devrinde ülkenin idare sistemini tanımlamak gerekiyor. Bunda da partiler ortası mutabakatı biz sağlayalım. Olağan, ortak aday konusu var. Seçimlere yaklaşınca ortak adayı belirleme amacımız var. Öncelikli yapılacak işleri, geçiş devrinde ülkenin nasıl yönetileceğini çalışalım. İsim konusunda çalışmamız sonra başlayacak” dedi.

‘KUVVETLİ İHTİMAL SEÇİMİN VAKTİNDE YAPILMASI’

Bir basın mensubunun seçimle ilgili sorusunu da yanıtlayan Babacan, “Biz baskın seçim ihtimalini zayıf da olsa görüyoruz. Yani bu hükümet eylül ayında karar alıp, kasım ayında bir seçime gidebilir. Hasebiyle bu türlü bir ihtimal var lakin zayıf ihtimal. Biz bütün teşkilatlarımıza söyledik. ‘Hazır olun’ dedik. ‘Böyle bir şey olabilir’ dedik. Lakin daha kuvvetli ihtimal seçimin vaktinde yapılması” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.