Bağ-Kur Borç Taksitlendirme Süreci Nasıl İşliyor?

Bağ-Kur Borç Taksitlendirme Süreci Nasıl İşliyor?

2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyen Türkiye ekonomisi, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yaptığı açıklamaya göre yüzde 5.75’lik bir büyüme yaşayacak.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye ekonomisinin 2021 yılında yüzde 5.75 büyüyeceği tahmininde bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu Türkiye ile 4. Madde konsültasyonunu sonuçlandırdı.

IMF tarafından yapılan açıklamada; ‘Artan belirsizlik ve artan kırılganlıklar arasında, GSYİH büyümesinin bu yıl güçlü olması bekleniyor, ancak aşağı yönlü riskler arttı. Esas olarak 2020’nin ikinci yarısındaki keskin aktivite toparlanmasından büyük bir pozitif geçişi yansıtan büyümenin, 2022’den itibaren daha düşük bir eğilime dönmeden önce bu yıl yaklaşık yüzde 5.75 ‘e ulaşması bekleniyor’ şeklinde öngörüler açıklandı.

Açıklamanın devamında ise; ‘Enflasyonun yüksek kalması ve rezervlerin daha da düşmesi bekleniyor. Yüksek dış finansman ihtiyaçları, büyük miktarda yerel Döviz mevduatları ve düşük rezerv tamponları ile ekonomi, yurtiçinde ve yurtdışında şoklara ve duyarlılıktaki değişikliklere karşı savunmasız kalmaya devam ediyor. Yurtiçi riskler, para ve kredi politikalarının erken gevşemesini veya güvenilirliği ve tamponları daha da aşındıran diğer yanlış politik adımları içerirken dış riskler, gelişmiş ekonomilerdeki faiz oranlarındaki artışları ve kırılganlıkları ortaya çıkarabilecek yüksek küresel riskten kaçınmayı içeriyor. Diğer riskler arasında aşı gecikmeleri ve olumsuz jeopolitik gelişmeler de sayılabilir’ ifadelerine yer verildi.

DÜNYA BANKASI RAPORU BÜYÜME YÜZDE 5 DEDİ

Dünya Bankası Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nun Ocak 2021 sayısında, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5 ve 2022 yılında da yüzde 5 büyüyeceği belirtilmişti.

Mart ayında yapılan ara güncelleme ile Dünya Bankası, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahmini 2021 yılı için yüzde 4,5’ten yüzde 5’e çıkarılmıştı. 2022 ve 2023 yılları için ise Türkiye’nin yüzde 4,5 büyüyeceğini öngörmüştü.

Dünya Bankası, yayımladığı Haziran raporunda, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme beklentilerini 2021 yılı için yüzde 5 civarında sürdüreceğini açıkladı. Ayrıca, 2022 ve 2023 yıllarında beklenen büyümenin yüzde 4,5 seviyesinde seyredeceğini öngördü. 

Böylelikle Dünya Bankası’nın Türkiye’ye ilişkin Mart ayındaki büyüme tahminini Haziran ayında yayımladığı raporu ve IMF öngörüleri birbirlerine yakın tahminlerle tamamlandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir