Bakan Dönmez: Borla ilgili dört yeni tesisimizin temelini atacağız

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Bilişim Vadisi’nde Avrasya Ar-Ge, İnovasyon ve Teknoloji Tepesi’ne (Eurıtech) katıldı.

Burada yaptığı konuşmada bu yıl sonunda borla ilgili tesislerin temelinin atılacağını açıklayan Bakan Fatih Dönmez, “Bugüne kadar uç eser odaklı altın, gümüş, demir-pelet, bakır ve alüminyum entegre izabe tesislerini devreye aldık. Uç eser odaklı en değerli tesislerimizden biri olan bor karbür tesisimizi de inşallah bu yılın sonunda devreye alacağız. Bor karbür bilhassa savunma endüstrimiz için kritik bir eleman. Taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, top namlusu, askeri kıyafetler ve işçi hami yeleklerin zırhlanması üzere yerlerde kullanılıyor. Bu yıl sonunda borla ilgili dört yeni tesisimizin de temelini atacağız inşallah. Bunlardan biri ferrobor tesisimiz, oburu ender toprak elementleri tesisimiz, öteki ikisi de lityum tesisimiz olacak inşallah. Eskişehir Kırka’da sıvı bor atıklarından ürettiğimiz lityum karbonat bütün testleri muvaffakiyetle geçti. Pilot tesiste üretim optimizasyonunu yaptık. İnşallah yıllık 600 ton üretim yapacak iki yeni fabrikamızın temelini bu yıl atacağız. Burada yapacağımız üretim, Türkiye’nin lityum üretiminin yarısını karşılayacak.” dedi.


‘GÜNEŞ PANELİ ÜRETİMİYLE AVURAPA’DA BİRİNCİ, DÜNYADA DÖRDÜNCÜYÜZ’

Organize sanayi bölgelerinde son yıllarda güneş güç paneli ve ekipmanlarını üreten fabrikaların sayasının çoğaldığını belirten Bakan Dönmez, şunları söyledi:

“Avrupa ve Orta Doğu’nun birinci ve tek entegre güneş fabrikası bugün Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Organize sanayi bölgelerimizde son yıllarda güneş gücü paneli ve ekipmanlarını üreten fabrikalarımızın sayısı çoğalıyor. Bugün, 7 bin 960 MW’lık güneş paneli üretimiyle Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıradayız. Gayemiz inşallah birinci üçe girmek, kesimimizin alt yapısı buna müsait. Dalımızın dinamizmi buna müsait. İnşallah bu gayemize de en kısa müddette ulaşacağız. Bugün güneş gücünde yalnızca teknoloji üretimi yapmıyoruz. Bugün pek çok şirketimiz yurt dışına güneş gücü yatırımlarıyla ilgili danışmanlık hizmeti de veriyor. Bu husustaki bilgi ve deneyimimizi yurt dışına aktarıyor. Bütün bunlar 8 yıl üzere kısa bir müddette oldu. Türkiye’de 2014 yılına kadar güneş gücü kesimi yoktu. Birinci panel, birinci üretim 2014 yılında başladı. Ve bugün yalnızca elektrik üretimiyle değil, teknolojisiyle, Ar-Ge’siyle, insan kaynağıyla, yurt dışına açılma motivasyonuyla kendini her manada sıfırdan inşa etmiş bir kesim var. Bizler sanayicilerimize, hanelere, tarım dalına, belediyelere, kamu kurumlarına ‘Yüzünüzü güneşe dönün’ daveti yaparken, Türkiye’nin güneş gücü teknolojilerinde geldiği bu noktaya güvenerek yapıyoruz bu davetimizi. Zira güneş gücü teknolojileri sayesinde bu cins yatırımlar artık daha erişilebilir, daha uygun maliyetli bir noktaya geldi.”


‘RÜZGAR GÜCÜNÜN KRİTİK MODÜLLERİ YERLİ İMKANLARLA ÜRETİLİYOR’

Rüzgar gücünün kritik modülleri olan rotor kanadı ve türbin kulesi üzere birçok ekipmanın yerli imkanlarla üretildiğini kaydeden Bakan Dönmez, şöyle devam etti:
“Bir başka alanımız da rüzgar gücü. Rüzgar gücü güneş gücüne nazaran daha sofistike, daha komplike bir teknolojiyi içeriyor. Rüzgar gücünün kritik modülleri olan rotor kanadı, türbin kulesi, temas elemanları ve jeneratör modülleri üzere pek çok ekipman bugün yerli imkanlarla üretiliyor. Firmalarımız üretimlerinin değerli bir kısmını yurt dışına ihraç ediyor. Hatta geçenlerde bir toplantıda da bahsetmiştim. Güneş ve rüzgar gücü teknolojilerini üreten kimi sanayicilerimiz bu sene için siparişlerini kapatmışlar. Artık üretim kapasitelerini artırmak için uğraşıyorlar. Jeotermal ve biyokütle de yerli teknoloji üretimi sayesinde bu cins yatırımlar daha fizibil hale geldi. Jeotermal güç üretimi için gereken gaz türbinini oluşturan egzoz sistemi, yağlama sistemi, sürat denetim sistemi, buhar ejektörü, jeneratör ve güç elektroniği aksamları Türkiye’de üretiliyor.”

Bakan Dönmez ve beraberindeki heyet, daha sonra stant açan firmaları ziyaret etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.