Bakanlık bildirim yayımlamaya hazırlanıyor: Bu tarihlerde mesken alanlar dikkat!

Bakanlıktan alınan bilgilere nazaran, kayıt dışılık ve haksız fiyat oluşumları ile uğraş kapsamında çalışmalar sürdürülürken gayrimenkul satış ve kiralama süreçleri de yakın takibe alındı.

Yükselen gayrimenkul fiyatları ve konut kiraları üzerine harekete geçen Bakanlık, vergiyi doğuran olay ve süreçlerin cari devirde tespiti ve gerekli tedbirlerin alınması için yapılan çalışmaları destekleyecek bilgilere daha kolay ulaşmak üzere internet ilan sitelerine bilgi verme zaruriliği getirecek. Kelam konusu bilgi alımına yönelik Bakanlık bildirim yayınlamaya hazırlanıyor.

Vergi Yöntem Kanunu’na nazaran, gerçek ve hukukî bireylerin vergilendirmeye ait olaylarla ilgili olarak Bakanlık yahut vergi dairesince kendilerinden yazıyla istenilen bilgileri vermeleri gerekiyor.

Yapılması planlanan düzenleme ile menkul ve gayrimenkullerin satışı yahut kiralanması için internet sitelerine verilen ilanlara ait bu sitelerden kapsamlı bilgi alınacak. Kelam konusu bilgiler, vergi mevzuatı çerçevesinde incelenerek risk tahliline tabi tutulacak ve gerekli süreçler yapılacak.

7 BİN KİŞİ İZAHA DAVET EDİLECEK

Gayrimenkulün satışı sırasında beyan edilen bedellerin tapu harcı istikametinden de incelenmesine başlanırken alım satım bedelinin düşük beyan edilip edilmediğine yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Bu kapsamda Bakanlık, birinci kademede 2019 ve 2020 yıllarındaki satışları ele alırken harç matrahının hakikat beyan edilip edilmediğine yönelik incelemeler de devam ediyor.

Kelam konusu yıllara dair banka kredisi bilgilerinden hareketle yapılan tahliller sonucunda, kredi kullanarak gayrimenkul alan ve kredi fiyatı ile beyan edilen harç matrahı ortasında fark bulunan mükellefler Bakanlıkça tespit edildi. Kredi fiyatı ile gayrimenkulün alış bedeli ortasında kıymetli farklar belirlendi. Bu farkların birtakım satış süreçlerinde beyan edilen meblağın 40 katına ulaştığı görüldü.

Bu çerçevede, birinci kademede yaklaşık 7 bin kişi hakkında “izaha davet” süreci yapılacak ve ödenmeyen harçların tahsili yoluna gidilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.