BMGK’deki restleşme Suriye’ye yardımı tehlikeye soktu, Cilvegözü rotası kapanacak

BMGK’de son anda uzlaşı sağlanamazsa İdlib’e insani yardımların Türkiye üzerinden ulaştırılmasına imkan tanıyan sistem bugün prestijiyle sona erecek, Cilvegözü rotası kapanacak.

BMGK’nin 2014’te aldığı 2165 sayılı karar uyarınca iç savaşın sürdüğü Suriye’ye memleketler arası insani yardımlar, hem muhalifler hem de Suriye hükümetinin denetimindeki çeşitli hudut kapılarından ulaştırılıyordu. Fakat Rusya’nın itirazlarıyla kapı sayısı evvel 4’ten 2’ye indirildi, 2020 ve 2021’de ise Rusya, yalnızca Cilvegözü’nün birer yıl daha açık tutulmasını onayladı. Böylelikle Cilvegözü, çoğunluğu terör örgütü HTŞ olmak üzere muhaliflerin denetimindeki İdlib’de yaşayan ve sayısının 3 milyon civarında olduğu belirtilen sivillere yardım ulaştırılabilen tek kapı oldu. Cilvegözü’nü açık tutan karar bugün prestijiyle sona eriyor ve yardım için yeni bir karar alınması gerekiyor. BMGK’de evvelki gün iki başka oylama yapıldı. Yardım düzeneğinin vazife mühletinin 6+6 ay olmak üzere bir yıl uzatılmasına yönelik İrlanda ve Norveç’in ortak tasarısına 15 üyeli BMGK’de 13 ülke takviye verdi, Rusya kararı veto etti, Çin ise çekimser kaldı.

KARŞI TASARIYA DA VETO

Rusya, vetonun akabinde Suriye’ye milletlerarası insani yardımların Cilvegözü hudut kapısındaki düzeneğin 6 ay uzatılmasınn yanı sıra Suriye’ye yönelik kimi yaptırımların kalkmasını da içeren tasarıyı oylamaya sundu. Rusya ve Çin buna dayanak verirken daimi üyeler ABD, İngiltere ve Fransa veto etti, başka 10 BMGK üyesi ülke ise çekimser kaldı.

BMGK’de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9’unun kabul oyu vermesi, veto gücü olan daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın da olumsuz oy kullanmaması gerekiyor.

TÜRKİYE’DEN DİPLOMASİ

Ankara, İdlib’den Türkiye’ye sığınmacı akını açısından kritik ehemmiyetteki Cilvegözü’nün faal kalması için diplomasi yürütüyor. Türkiye, yardım geçişi için kapı sayısının artırılmasını da istiyor. BMGK üyeleri ortasındaki müzakerelerin son ana kadar sürmesi bekleniyor. Uzlaşı sağlanamaması durumunda ise yardımların Cilvegözü düzeneği sona erecek, yardımların bölgeye ulaşımı için yeni bir sürecin başlatılması gerecek.

ESAD 11 YIL SONRA HALEP’TE

Suriye Devlet Lideri Beşşar Esad, dün ülkede iç savaşın başladığı 2011’den bu yana birinci defa Halep’i ziyaret etti, bayram namazını kıldı. Devlet Başkanlığı’nın resmi hesabından paylaşılan fotoğraflarda Esad, pazar yerinde halkla sohbet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.