Çin resmen açıkladı: Uçak modülü vermeye hazırız

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı atakların akabinde, ülke ağır yaptırım paketleriyle karşı karşıya kaldı.

Bu periyotta Çin’in ticari dayanağını bulan Rusya, sıkışan alanları bu dayanakla rahatlatma yoluna gidiyor. Bilhassa güç konusunda, savaşın birinci 100 gününde Çin, 13,2 milyar dolarla ihracatın en çok yapıldığı ülke pozisyonunda.

UÇAK MODÜLÜ TEDARİK ETMEYE HAZIRIZ

Son olarak Rusya’nın uçak modülü tedariğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Çin’in Moskova Büyükelçisi Zhang Hanhui, “Rusya’ya bileşen (uçak parçası) tedarik etmeye hazırız, bu çeşit iş birliklerimiz var. Çin tarafından rastgele bir kısıtlama yok.” dedi.

26 Şubat’ta Avrupa Birliği, Ukrayna’daki durumla ilgili olarak, Rus hava taşıyıcıları için uçak ve bileşenlerinin satışını ve tedarikini, ayrıyeten uçaklarına rastgele bir sigorta ve reasürans hizmeti verilmesini ve tamirlerini yasakladı.

Rus makamları, bilhassa ulusal şirketlerin, yabancı şirketlerden kiralanan uçakları kullanmaya devam etmelerine müsaade vermek üzere bir dizi tedbir alarak karşılık verdi.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.