Çin’de enflasyon temmuzda son 2 yılın en yüksek düzeyine yükseldi

Çin tüketici enflasyonu temmuzda evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 2,7 artarak son 2 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Çin’in tüketici enflasyonu temmuz ayında iki yılın en yüksek düzeyine hızlanırken, zayıf tüketici talebi genel fiyat baskılarını denetim altında tuttu.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun bugün açıkladığı datalara nazaran tüketici fiyat endeksi (TÜFE) geçen ay bir evvelki yıla nazaran yüzde 2,7 arttı. Beklentiler yüzde 2,9 seviyesindeydi. Geçen ayki yıllık artış ise yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.

Öte yandan üretici fiyatları enflasyonu (ÜFE) emtia fiyatlarının zayıflamasıyla hazirandaki yüzde 6,1 düzeyinden temmuzda yüzde 4,2’ye geriledi. Değişken besin ve güç fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon ise temmuz ayında yüzde 0,8 olarak gerçekleşti.

KARANTİNALAR BASKILADI

ABD ve öbür büyük ekonomilerde enflasyon yükselirken Çin’deki tüketici enflasyonunun nispeten düşük kalması talep tesiriyle fiyatların baskılanması nedeniyle oldu.

Ülkede sürdürülen sıkı Covid siyasetleri ve karantinalar tüketimin artmasını engelledi. Talep düşüklüğü ise fiyat artışlarının güçlü olmamasına sebep oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.