Deniz Berktay, Kiev’den bildiriyor: Ukrayna: Tahıl ihracatı bu hafta başlıyor

Ukrayna Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tahıl ihracatının kelam konusu olduğu üç Ukrayna limanından biri olan Çernomorsk Limanı’ndan bu hafta tahıl ihracatının başlayacağı bildirildi. Açıklamada, öbür iki liman olan Odesa ve Pivdenniy limanlarından da iki hafta içinde tahıl ihracının başlayacağı lisana getirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıyeten, İstanbul’daki uyum merkezinin iki gün içinde aktif hale geleceği kaydedildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Ukrayna limanlarında yalnızca tahıl taşıyacak gemilerin geçeceği kısımlarda mayınların temizleneceği belirtildi. Açıklamada, bu durumun limanların savunması açısından bir sorun yaratmayacağı lisana getirildi.

RUSYA: PÜRÜZ YOK

Rusya idaresi ise cumartesi günü gerçekleşen füze saldırısının tahıl ihracına mani olmadığını söylüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın cumartesi günü uzun menzilli füzelerle vurduğu Odesa Limanı’ndaki askeri tesislerin, tahıl ihracatının yapıldığı terminalden hayli uzakta olduğunu söyledi. Öte yandan Lavrov, İstanbul’da imzalanan muahedenin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik “özel harekâtına” gerçekleştirmesine ve Ukrayna’daki askeri altyapının imha edilmesine pürüz teşkil edecek bir karar içermediğini, Rusya’nın bu türlü bir yükümlülük almadığını tabir etti.

ABD: ‘B PLANI’ VAR

ABD ise Ukrayna’dan tahıl ihracı konusunda Ukrayna’yla bir “B Planı” hazırladıklarını söyledi. ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı (USAID) Lideri Samantha Power, Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in vaatlerine inanmadıklarını, bu nedenle Karadeniz yoluyla tahıl ihracatında bir sorun yaşanması halinde Ukrayna’dan tahılın karayolu, demiryolu ve ırmak yolu ile ihracı konusunda çalışma yürüttüklerini lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.