Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı açılışında konuşuyor: ‘Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor’

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte; birinci ihalesi Cengiz İnşaat-Aga Güç iştirakine, ‘ilave işler inşaatı’ ihalesi ise eski AKP Rize Milletvekili Abdülkadir Kart’ın sahibi olduğu Asl İnşaat’a verilen Rize-Artvin Havalimanı’nın açılış merasimine katılıyor. 

Merasimde, Erdoğan ve Aliyev’in yanı sıra; AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, BBP Genel Lideri Mustafa Destici, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu da bulunuyor.

Açılışta konuşan Aliyev, “Aziz ve pahalı kardeşim sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aziz kardeşlerim. Yine Türkiye’de olmaktan çok memnunum. Kardeş Türkiye günden güne güçleniyor, gelişiyor” diye konuştu.

ALİYEV’DEN ‘KARABAĞ’ İLETİSİ

Aliyev, şu sözleri kullandı:

“Savaşın birinci gününde Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır demesi, birçokları için ileti oldu. Türkiye bizim gerimizdeydi. Azerbaycan halkı hiçbir vakit bu kardeşliği unutmayacak. Karabağ’ın imarı için birlikte, omuz omuza çalışıyoruz. Aziz dostlar, ben birinci kere Rize’deyim. Uçaktan burayı seyrederken dedim ki, burası cennete benziyor. Rize’nin, Artvin’in, Karadeniz’in tabiatı büyük servettir ancak en büyük servet, bu bölgenin insanlarıdır. Yaşasın Rize, yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye ve Azerbaycan birliği.”

ERDOĞAN KÜRSÜDE: ‘ŞU ANDA UÇAKLARIMIZ BOŞ GİDİP GELİYOR’

Aliyev’in akabinde kürsüye çıkan Erdoğan, “Sayın Aliyev, Sayın Bahçeli, Sayın Destici, pahalı konuklar sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Rize – Artvin Havalimanımızın kentlerimize, bölgemize ve milletimize güzel olmasını diliyorum” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satırlar şu biçimde…

“5 yılda tamamlanan Rize – Artvin Havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, dayanak üniteleri ve öbür üniteleriyle sahiden gurur verici bir eser oldu fakat şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Buradan Rizeli hemşehrilerime, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum, uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rizeliye ne Artvinliye yakışır. Demek ki Rizeli, Artvinli hemşehrilerim bu uçakları doldurmalı ki, bu gidip gelişler çok daha farklı formda devam etsin.”

“Bu topraklarda yaşayanlar ve sılayı rahim için ziyarete gelenler yanında, bölgenin hoşluklarını görmek isteyen herkese Rize-Artvin artık bir uçak bileti aralığındadır. 

Rize’nin turizm potansiyelini kıymetlendirmek için de kıymetli çalışmalar yürütüyoruz. Kaçkar Dağları Ulusal Parkı’nı halkımızın kullanımına açtık. Bölgemizi, Karadeniz’in üs bölgesini yapacak İyidere Lojistik Limanı’nın da üretimi sürüyor.

İnşallah bölgemiz, büyük ve güçlü Türkiye amacımızın, aydınlık geleceğin lokomotiflerinden biri haline dönüşecektir. Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma yolcuğu hem 2 asırlık tarihi hem de tüm dost ve kardeşleri ile bölgesi için büyük bir muvaffakiyet öyküsüdür.”

“Milletimiz senaryoyu çözdüğü için girdiğimiz her uğraşta bugün olduğu üzere yanımızda yer aldı. Bugün, Cumhur İttifakı olarak, tıpkı çabayı sürdürüyoruz. Artık soruyorum, 2023’e bu ruhla hazır mıyız? Durmak yok, yola devam diyor muyuz? Palavranın, iftiranın kol gezdiği devirde ülkemizi geleceğine hazırlıyoruz. 

Global iktisat sisteminin kökünden sarsıldığı devirde biz yatırımla, üretimle, istihdamla ülkemizi büyütmek için gece gündüz çalışıyoruz. Yabancı düşmanlığı tohumlarını ekmek için her türlü ahlaksızlığı sergileyenlere karşın bu çabayı muvaffakiyete ulaştıracağız. Buna var mıyız? Bu bayrağı daima daha üste dikmek için yolumuza devam edeceğiz. 

Tek vaatleri Türkiye’yi her şeyiyle eskiye döndürmek, kaos çıkarmak olanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Teneke gürültüsünden öte manası olmayan patırtılarla gündeme gelmeye çalışanların gerçek yüzlerini en yeterli sizler biliyorsunuz. 18 Mart’ta Çanakkale Köprüsü’nün açılışını yaptık. Yakın tarihimizin en büyük zaferinin yaşandığı yerde inşa ettiğimiz köprü ile Boğazlarımıza 4. gerdanlığı takmış olduk.”

‘ELBETTE KUSURLARIMIZ OLMUŞTUR…’

“Eksiklerimiz elbette vardır, elbette yanılgılarımız olmuştur lakin Türkiye’ye yaşattığımız asırlık atılımlar yanında bunlar devede kulak misalidir. Dünya ateş çemberinden geçerken biz ülkemizi en üst düzeye çıkartma sorumluluğunun hakkını vermeye çalışıyoruz. Dün başardık, dün üstesinden geldik, bugün de geleceğiz. Zira Türkiye tahminen 100 yılda bir bu türlü fırsatlar yakalıyor. Bu sefer tıpkı hüsranın tekrar yaşanmasına milletçe müsaade vermeyeceğiz.”

DETAYLAR GELİYOR…

MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılıyor. Havalimanının açılışından evvel birinci yolcu uçağı da piste indi. 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğunda piste sahip.

‘Çay bardağı’ biçimindeki kulesiyle gündem olan Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’deki havalimanının temeli 3 Nisan 2017’de atıldı. Yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olan havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve öteki takviye binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. Havalimanının maliyetinin ise 1.7 milyar TL’yi aştığı hesap ediliyor.

BİRİNCİ İNİŞ GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Havalimanı’ndan saat 08.30’da havalanan Türk Hava Yollarına ilişkin TK 2538 sefer sayılı “Rize-Artvin” isimli yolcu uçağı, 10.35’te Rize-Artvin Havalimanı’na iniş yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.