Ermenistan ve Azerbaycan ‘barış’ı görüştü: ‘Bazı maddelerde anlaşma sağlandı’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan başkanlığındaki iki ülke heyetlerinin 1-4 Mayıs tarihleri arasında ABD’de yaptığı görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Heyetler arasındaki üç günlük görüşmelerin ardından iki bakanla kameraların karşısına geçen Blinken, “İki taraf son birkaç gündür oldukça zor bazı konuları konuştular ve kalıcı bir barış için elle tutulur bir ilerleme kaydettiler” dedi.

‘NİHAİ BİR BARIŞ ANLAŞMASINA VARMAK BÖLGE İÇİN DE OLUMLU OLACAK’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, ‘nihai bir barış anlaşmasına varmanın tarihi öneminin yanı sıra hem iki ülke hem de bölge açısından oldukça olumlu bir etki yaratacağını’ belirten ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Meslektaşlarımızın müzakerelerdeki ilerlemeleri ve inşa ettikleri temel bir anlaşmanın ulaşılabilir olduğunu gösteriyor. Bir maratonun son aşamasının en zor kısım olduğunu biliyoruz ancak ABD olarak bitiş noktasına doğru dostlarımıza destek vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Blinken, ‘sürecin hiç de kolay olmadığını, ancak tarafların kalan zor konuları da ele alma konusunda kararlı olduğunu’ ifade ederek, “Son günlerde aldığımız his daha önce de belirttiğim gibi elle tutulur bir ilerleme kaydettik, nihai bir anlaşma artık ulaşılabilir ve ABD bunun için destek vermeye devam edecek” bilgisini paylaştı.

AZERBAYCAN: BAZI MADDELERDE MUTABAKAT SAĞLANDI

ABD’de yapılan görüşmelere ilişkin yazılı bir açıklama yapan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da “Barış ve Devletlerarası İlişkilerin Kurulmasına İlişkin İkili Anlaşma” taslağının bazı maddelerinde mutabakata varıldığını söyledi.

Bakanlığın açıklamasında, “Bakanlar ve beraberlerindeki heyet üyeleri, ‘Barış ve Devletlerarası İlişkilerin Kurulmasına İlişkin İkili Anlaşma’ taslağının bazı maddeleri üzerinde mutabakata varırken, aynı zamanda bazı kilit konulardaki pozisyonların farklı kaldığını da kabul ettiler” ifadeleri yer aldı. Görüşmelere ev sahipliği için ABD’ye teşekkür edilen açıklamada, tarafların müzakereleri sürdürme konusunda anlaştığı da kaydedildi.

ERMENİSTAN: BAZI KİLİT MESELELERDE FARKLI GÖRÜŞLER SÜRÜYOR

Armenpress.am haber sitesinin aktardığına göre, görüşmelere ilişkin açıklama yapan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı da bazı maddelerde anlaşmaya varıldığını, fakat ‘bazı kilit meselelerde farklı görüşlerin devam ettiğini’ bildirdi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı da görüşmelerin süreceğini teyit etti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir