Gazeteciler Taksim’den haykırdı: Habercilik yok edilmek isteniyor

Basın meslek örgütleri, “dezenformasyon yasası” olarak bilinen ve Basın Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifini İstanbul-Şişhane’de protesto etti.

Gazeteciler, internet medyası ve toplumsal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifini protesto için İstanbul Şişhane’de bir ortaya geldi.

‘TÜRKİYE’DE HABERCİLİK YOK EDİLMEK İSTENMEKTEDİR’

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Lideri Gökhan Durmuş, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “3 haftadır Türkiye’nin, gazetecilerin, gündeminde bu yasa tasarısı var. Başından beri itiraz ediyoruz zira bu yasa tasarısı meslek örgütlerine sorulmadan, bürokratlar, siyasetçiler tarafından hazırlanmıştır. Bu yasa tasarısıyla Türkiye’de habercilik yok edilmek istenmektedir. Basın özgürlüğünün son zerrecikleri ortadan kaldırılmak istenmektedir. İnternet medyasında çalışanlara basın kartı vereceğiz, internet medyasında çalışanlar resmi ilan da alacaklar üzere süslemelerle RTÜK üzere Basın İlan Kurumu’nun da bir sansür ve ceza sistemine dönüştürüldüğü gizlenmek istenmektedir. Bu yasa tasarısıyla gazetecilerin esasen ulaşmakta zorlandığı basın kartı büsbütün bürokratlar tarafından verilecek bir karta dönüşecektir. Halkı aldatıcı bilgiyi halka yaymak suçlaması üzere sübjektif değerlendirmelerle gazetecilere yeni cezaların yolu açılmaktadır. Daha geçtiğimiz hafta bu yasa kanunlaşmadan Diyarbakır’da 16 meslektaşımız tutuklandı, cürüm kanıtı olarak kameralar, fotoğraf makineleri, yaptıkları haberler gösterildi. 2 gün evvel Ordu’da haber kaynağını açıklamayan bir internet sitesinin bilgisayarlarına el konuldu. Daha yasa gelmeden gazetecilik fiilen engellenmeye başladı. Biz basın meslek örgütleri olarak bu yasanın büsbütün geri çekilmesini ve Türkiye’de muhtaçlık duyulan basın ve dezenformasyon konusundaki kanunu basın meslek örgütlerinin hazırlaması gerektiğini düşünüyoruz. Meclis’te, kurullarda yapılan görüşmelerde bunların hepsini tabir ettik lakin kulakları sağır, gözleri görmüyor. Hiçbir teklifimiz bu tekliflerin içerisinde düzeltilmedi, itirazımız buna. Bu kanun bu tasarı bizim tasarımız değildir, basın kanunu değildir zira içerisinde gazeteci yoktur. Buna karşı gayretimizi karalılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde bu yasa tasarısına karşı gayret ateşini başlattık. Bundan sonra da bu yasanın geri çekilene kadar meslek örgütleri olarak tıpkı kararlılıkla çabamızı sürdüreceğiz ve bu maddeyi geri çektireceğiz.”

‘ÖZGÜR BİR ÜLKE İÇİN ÖZGÜR BASIN ŞART’

DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş “Kalemimize, basın özgürlüğüne, söz özgürlüğüne sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hakikatin, gerçeğin gücü hiçbir şeyle örtülemeyecek kadar tesirlidir. Yalnızca çıplak sesimiz, yalnızca kalemimiz, yalnızca kameramız kalsa bile yazmaya, anlatmaya, kayıt altına almaya ve insanlara hakikati ulaştırmaya devam edeceğiz. Umarız bundan sonra halkın haber alma hakkına yönelik ve basın özgürlüğüne yönelik her türlü hücum karşısında ortak bir formda elimizden gelenin en güzeliyle var gücümüzle karşı koyabildiğimiz bir uzun periyodunda birinci adımı olsun. Tutuklanan meslektaşlarımızın özgür kaldığı, uydurma münasebetlerle gözaltına alınan haklarında dava açılan meslektaşlarımızın artık adliyelerde ya da hapishanelerde değil, vazifelerinin başlarında olduğu yarınlar için buradayız. Daha fazla sansür, daha fazla baskı uygulamaları karşısında sessiz kalmamak için buradayız. Bugün burada mütevazi buluşma yarın Türkiye’nin farklı yerlerinde ve Ankara’da gerçekleşecek itirazlar maddeyi Meclis’ten geçse de geçmese de işlemeyecek hale getirecek bir iradeye ve kararlılığa dönüşecek. Özgür bir ülke için özgür basın kural. Özgür basın için örgütlü bir basın ve örgütlü bir toplum şart” dedi.

‘BU BÜSBÜTÜN SANSÜR YASASIDIR’

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Temsilcisi Uğur Güç, Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteciye dikkat çekerek, perşembenin gelişinin çarşambadan belirli olduğunu söyledi: “Yasa tasarısını haber aldığımızda evvel Dijital Mecralar Komisyonu’nda sakıncalarımızı ve itirazlarımızı lisana getirdik. Sonra Adalet Komisyonu’nda itirazlarımızı lisana getirdik raporlaştırıp sunduk. Lakin bu yasa içerisinde hiçbiri dikkate alınmadan yasa çıkartılmaya çalışılıyor. Perşembenin gelişi çarşambadan muhakkak olduğu için evvel Diyarbakır’da 22 arkadaşımızı gözaltına aldılar. Bunlardan 16’sı tutuklandı. Daha şimdiden gazetecileri hapsetmeye başladılar. Seçim öncesinde gündeme getirilen basın yasası evvel ‘gazetecilere basın kartı vereceğiz’, ‘internet çalışanlarına basın kartı vereceğiz’ denilerek havuç gösteriliyor lakin arkasındaki sopayı saklıyorlar. Bu formda düzenlenen yasa tasarısı basın tarihinin en ağır sansürlerinden birisidir. Bu büsbütün sansür maddesidir. Bundan öteki hiçbir münasebetle bu hususlar açıklanamaz. Dezenformasyonu zati iktidarın kendisi yapıyor. Enflasyon yüzde 150 oldu desek bizi cezaevine atacaklar. Yarın akaryakıta artırım geldi desek bizi cezaevine atacaklar. Biz cezaevinden korkmuyoruz. Aslında tutuklanıyoruz, zati yargılanıyoruz lakin gerçekleri yazmaya devam ediyoruz. Bu halde yasalaşırsa toplumsal medyada sıradan vatandaşların bile mahpuslara atılacağı günler bizi bekliyor demektir. İktidarın kurguladığı geleceği biz gerçekleri yazarak deleceğiz. Gerçekleri yazmaktan hiçbir vakit vazgeçmeyeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.