İlerici Bayanlar Derneği’nden Kadıköy’de coşkulu buluşma

İlerici Bayanlar Derneği’nin (İKD) İstanbul’da ”Eşit, Özgür, Laik Bir Ülke İçin Buluşuyoruz” sloganıyla düzenlediği bayanlar yüklü olmak üzere yüzlerce kişi bir ortaya geldi.

Göztepe Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da Damla Özen’in sunumuyla gerçekleşen aktifliğin açılış konuşmasını İKD Genel Lideri Umut Kuruç yaptı. Kuruç konuşmasında şunları söyledi: “Daha geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı bir açıklama yaptı. ‘Bu sistemde dar gelirliler hariç, üretici firmalar, ihracatçı firmalar kar ediyorlar, çarklar dönüyor’ dedi. Evet o çarklar dönüyor, o çarklar döndükçe bizleri öğütüyor. İşte bu çarklar dönsün diye, laikliği, cumhuriyetin bütün bedellerini, kazanımlarını tasfiye ettiler. İşte bu çarklar dönsün diye, bizi gericilikle, karanlıkla kuşatıyorlar. Sermayenin doymak bilmez hırsını, savaşların sorumlusu emperyalizmin planlarını, tevekkülle karşılayacak bir toplum istiyorlar zira.”

Etkinlikte konuşan Avukatlar Sendikası Genel Lideri Selin Aksoy da “Hem İstanbul Mukavelesi’ni savunuyor hem de şiddete uğrayan bayanlar ve çocuklar için gayret ediyoruz. İKD’nin bu manada çabasını kutluyoruz” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şube Lideri Esin Köymen ise Seyahat iletisi verdi: “Gezi tutuklularına selamlarımızı gönderiyoruz. Gayretimiz sürecek. Seyahat için adalet nöbetine desteklerinizi bekliyoruz” Tabirlerini kullandı.

“AKP okulları teslim almış durumda. Gerici takımları okullarda faal hale getiriyor, rejime uygun insan yetiştiriyorlar” diyen Eğitim-İş Bursa Şube Lideri Yeliz Toy şöyle devam etti: “Parasız eğitim imkanları ortadan kalktı, kamusal eğitim büsbütün çökmüş durumda. Tüm toplumu ödünsüz bir laiklik için çaba etmeye çağırıyoruz.”

Yargıçlar Sendikası Lideri Ayşe Sarısu Pehlivan ‘hukuka sahip çıkma daveti yaptı: “Hepimizin hayali çağdaş bir ülkede yaşamak bu hayali gerçekleştirebiliriz. Umudun hamaseti güçlendireceğini bilerek hukuka sahip çıkarak inancımız ve umudumuzdan vazgeçmeyeceğiz bu ülke ve adalet sistemi bizim. Korkmuyoruz susmuyoruz ve biat etmeyeceğiz.”

Gazeteci-Yazar Zülal Kalkandelen ise konuşmasında şu tabirleri kullandı: “Bugün burada duyduğunuz sesler laikliğin tıpkı vakitte sınıf şuurunun gelişmesi için elzem olduğunu söyleyenlerin sesidir. Laiklik olacaksa tarikatlar ve cemaatler olmayacak. Laikliğin bu coğrafyada hayati olduğunu vurgulamak zorundayız.”

Etkinlikte, Mercan Erzincan, Güvenç Dağüstün, Gülseven Medar ve Peradi Ensemble sahne alırken, Gülsen Tuncer şiirlerle eşlik etti. Mehmet Aytaç ile Çocuk Drama Atölyesi de bir şov sergiledi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.