İmzalar atıldı: Erdoğan’dan değerli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kolombiya Devlet Lideri Duque ile ikili görüşmelerin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en kıymetli ortağımız Kolombiya Cumhurbaşkanı’nı ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Dışişleri Bakanım 26 Nisan’da Kolombiya’yı ziyaret etti. Bağlarımızı 2 yılda bir Cumhurbaşkanları seviyesinde gerçekleştireceğimiz görüşmelerle geliştireceğiz.

“HEDEFİMİZ 5 MİLYAR DOLAR”

Maksadımız ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmaktır. Türkiye-Kolombiya bağları imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz ortasındaki münasebetleri stratejik paydaşlık düzeyine yükselttik. Türk ve Kolombiyalı iş insanları ortasındaki temasın artırılmasını destekliyoruz. Kolombiya Latin Amerika’ya açılımımız açısından değerli pozisyondadır.

THY, Bogota çizgisinde her gün sefer düzenliyor. Kolombiya ile münasebetlerimizi geliştirme konusunda karşılıklı çalışıyoruz. Özellikle göç konusunda etkilenen 2 ülke olarak kıymet veriyoruz. Türkiye, bursları kapsamında 177 bin Kolombiyalı öğrenciye eğitim hakkı sağladık. Kolombiya’da 29 Mayıs’ta birinci tipi gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iyi olmasını diliyorum.

“İŞ BİRLİĞİMİZİ ARTIRACAĞIZ”

Bu global sorunun tahlili tarafında birlikte gayret göstereceğiz. Uyuşturucu kaçakçılığı, terör ve organize kabahatler konusunda işbirliğimizi arttıracağız. Bugün ayrıyeten son periyotta meydana gelen bölgesel ve milletlerarası gelişmeleri ele aldık.

Kolombiya’da 29 Mayıs’ta birinci tipi gerçekleştirecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dost Kolombiya halkı bakımından iyi olmasını şimdiden diliyorum.

Vazifesi bırakmadan evvel bizi Kolombiya’ya bekliyor. Planlamamızı yapıp İnşallah 7 Ağustos’tan sonra bölgede bir ziyaret gerçekleştireceğiz.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.