İsveç ve Finlandiya’dan Türkiye açıklaması: NATO’ya başvuracakları tarih muhakkak oldu

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, düzenledikleri basın toplantısında NATO üyeliğine dair yeni açıklamalarda bulundu.

Andersson yaptığı açıkalamda, “NATO’ya katılma müracaatımızı, 18 Mayıs Çarşamba günü Finlandiya ile birlikte yapacağız” dedi.

“NATO ÜYESİ OLARAK” TABİRİ DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyleyen Andersson; “NATO üyesi olarak Türkiye ile iş birliği içinde olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Terörün her türlüsüyle çabayı destekliyoruz” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMEYE VE SIKINTILARI ÇÖZMEYE HAZIRIZ”

İsveç Başbakanı ayrıyeten; “Türkiye ile her türlü sorunu görüşmeye ve tahlil aramaya hazırız” diye konuştu.

“ERDOĞAN’DAN GÖRÜŞME TALEP ETTİK”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ise, “Türkiye ile daha çok konuşmamız gerekiyor. Her ikimiz de (İsveç Başbakanı’nı kastederek) Erdoğan’dan görüşme talep ettik” dedi.

Bunun üzerine Andersson, “Türkiye’yi ziyaret etmeye hazırız. NATO üyeliği ülkelerimiz ortasındaki alakaları güçlendirecektir” sözünü kullandı.

ERDOĞAN: EVET DEMEYİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile yaptığı basın toplantısında; Finlandiya ve İsveç’in NATO adımına ait olarak, “Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair bildirileri var. Bu iki ülkenin NATO’ya girmelerine ‘Evet’ demeyiz” demişti.

“YAPICI MÜZAKERELERLE DURUMU ÇÖZEBİLİRİZ”

Erdoğan’ın açıklaması sonrası bugün İsveç parlamentosunda konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, “Türkiye ile NATO’ya müracaat konusundaki durumu, yapacağımız yapan müzakerelerle çözeceğimizden eminim” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.