Joe Biden, ABD-Afrika Doruğu’na mesken sahipliği yapacak

ABD-Afrika Önderler Tepesi’nin adresi, Washington olarak belirlendi.

ABD Lideri Joe Biden, zirvenin 13-15 Aralık’ta düzenleneceğini duyurdu.

“Afrika’ya sarsılmaz takviyenin göstergesi”

Biden, Afrika kıtasından başkanları ağırlayacağını ve bu doruğun ABD’nin Afrika’ya “sarsılmaz” dayanağının göstergesi olacağını söyledi.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, “13-15 Aralık 2022’de Washington’daki ABD-Afrika Başkanlar Doruğu’nda Afrika kıtasından önderleri ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyorum.” sözünü kullandı.

Zirveyle ilgili değerlendirmede bulunan Biden, ABD-Afrika bağlarının ve ortak global önceliklerde artan iş birliğinin ehemmiyetinin altının çizileceğini vurguladı.

Zirvenin gündemindeki konular

Biden, tepenin odağında iktisadın güzelleştirilmesi, ABD ve Afrika’nın demokrasi ve insan hakları taahhütlerinin desteklenmesi, koronavirüsün tesirlerinin azaltılması, global ve bölgesel sıhhatin uygunlaştırılması, besin güvenliğinin sağlanması, barış ve istikrarın sağlanması, iklim değişikliğiyle çaba ve diaspora ilgilerinin güçlendirilmesi üzere bahislerin olacağı bilgisini paylaştı.

“Dört gözle bekliyorum”

AA’nın aktardığına nazaran, Biden, açıklamasında, “ABD-Afrika bağlarına ait ortak vizyonumuzu güçlendirmeye devam etmek için Afrika hükümetleri, sivil toplum, ABD’deki diaspora toplulukları ve özel kesim ile çalışmayı dört gözle bekliyorum.” ifadesine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.