JP Morgan: ABD iktisadında çok az resesyon işareti var

ABD’nin en büyük iki bankası JP Morgan ve Morgan Stanley’nin üst seviye yöneticileri yatırım bankacılığı gelirlerinin keskin bir biçimde düşmesine karşın müşterilerin harcama yapmaya, işletmelerin de borç almaya devam ettiğini söyledi. En büyük problemse belirsizlik.

ABD’nin en büyük bankası JP Morgan, bu yılın ikinci çeyreğindeki kârının bir evvelki seneye kıyasla yüzde 28 düştüğünü açıkladı. JP Morgan beklentilerin üstünde bir kâr düşüşü açıklasa da ABD’de resesyonun yaklaştığına dair çok az işaret gördüğünü söyledi.

Yatırım bankasına nazaran temel sorun hem piyasaların hem de bir bütün olarak iktisadın üstündeki belirsizlik.

The Wall Street Journal’ın haberine nazaran New York merkezli banka, müşterilerin artan enflasyona karşın harcama yapmaya, işletmelerin borçlanmaya devam ettiğini ve kredi kayıplarının neredeyse hiç olmadığını söyledi.

‘BELİRSİZLİK KURUMSAL FAALİYETLERİ AŞAĞI ÇEKİYOR’

Ancak bankanın üst seviye yöneticileri, belirsizliğin olağandan daha fazla hissedilmeye devam ettiğini, bunun da birleşmeler ve satın almalar üzere büyük kurumsal faaliyetleri aşağı çektiğini lisana getirdi. Yetkililer kelam konusu durum nedeniyle gelecekteki muhtemel kredi ziyanları için bankanın daha fazla fon ayırdığını belirtti.

Bankanın hazırladığı raporda, bu yıl piyasalar ve ABD ekonomisindeki bariz tansiyonlara yer verildi. İşsizliğin düşük bir seviyede olduğu ve pek çok tüketicinin harcama seviyesini sürdürdüğü belirtildi.

Bununla birlikte geniş çaplı satışlar olmasına karşın pek çok piyasada fiyat belirlemenin gergin vaziyetini sürdürdüğü söz edildi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artıracağına ait beklentinin yatırımcıların, pay senetlerinden ve öteki riskli varlıklardan çekilmesini teşvik ettiği vurgulandı.

JP Morgan payları perşembe yüzde 3,5 düştü ve Dow Jones sanayi endeksi yüzde 0,5 geriledi. Morgan Stanley hisseleriyse dün yüzde 0,4 paha kaybetti.

‘HABERLER ASLINDA HAYLİ İYİ’

JP Morgan’ın performansı ABD iktisadının bütününe yönelik bir barometre olarak bedellendiriliyor. Bankanın perşembe yayımlanan ikinci çeyrek sonuçları bu açıdan iktisadın gerilemeye hakikat ilerleyip ilerlemediği konusunda çok fazla netlik sağlamadı.

JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon perşembe yaptığı açıklamada, “Şu anki haberler aslında hayli âlâ. İleriye dönük muhtemel sıkıntıların listesini yaptığınızda yumuşak yahut sert bir iniş olabilir” dedi.

Dimon aylardır gibisi görülmemiş faktörlerin bir ortaya gelmesinin iktisada ziyan verebileceği konusunda yaptığı ikazlarla gündeme gelmişti.

‘TÜKETİCİLER HARCAMAYI SÜRDÜRÜYOR’

Fed, 40 yılın en yüksek düzeylerine ulaşan enflasyonla çaba etmek için agresif bir biçimde faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanıyor. Yatırımcılarsa artan fiyatları frenlemek için Fed’in ekonomiyi resesyona sokmak zorunda kalacağından giderek daha fazla telaş ediyor.

Ancak tüketiciler her ne kadar telaşlı olduklarını söylese de işe alımların güçlü biçimde devam etmesi, fiyat artışları ve pandemi devrinde uygulanan teşvik paketlerinin kalıcı tesirleri sayesinde harcama yapmaya devam ediyorlar.

JP Morgan’ın JFO’su Jeremy Barnum, “Doğrusu şu ki gerçek bilgilere ve sonuçlara çok dikkatli baktık ve esasen gerçek sonuçlarda rastgele bir zayıflık olduğuna dair delil yok” dedi.

Barnum, sorunun ekonomik görünümle ilgili olduğunu söyledi.

‘DURUM 2008’DEKİ KADAR KARMAŞIK DEĞİL’

ABD’nin ikinci büyük bankası Morgan Stanley’nin yöneticileri de perşembe bankanın ikinci çeyrek sonuçlarındaki meçhullüğü vurguladı.

Morgan Stanley’nin CEO’su James Gorman, enflasyon ve jeopolitik düzensizliğin tesirlerine atıfla, mevcut durumu “karmaşık” sözüyle açıklayabileceğini söyledi. Fakat Gorman yeniden de vaziyetin 2008’deki kadar karmaşık olmadığını ekledi.

JP Morgan’ın kârı bu yıl 8,65 milyar dolara düştü, geçen yıl bu meblağ 11,95 milyar dolardı. Morgan Stanley’nin kârı da yüzde 29 azalarak 2,5 milyar dolara geriledi.

JP Morgan’ın yılın ikinci çeyreğindeki geliri geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 1 artarken Morgan Stanley’nin gelirinde yüzde 11’lik düşüş kelam konusu.

KREDİ KARTI HARCAMALARINDA ARTIŞ VAR

Sermayesini kuvvetlendirmek isteyen JP Morgan pay senedi geri alımlarını süreksiz olarak askıya aldığını da açıkladı. Geçen ayki yıllık gerilim testleri, en büyük bankaların şiddetli bir ekonomik sakinlikten sağ çıkabileceğini gösterse de bankaların performansları daha fazla rezerv tutmaları gerektiği manasına geliyordu.

Öte yandan JP Morgan’ın sağladığı Chase kredi kartlarıyla yapılan harcamalarda bir yıl öncesine nazaran yüzde 21 ve birinci çeyreğe nazaran yüzde 15 artış gözlendi. Bu büyüme, seyahat ve yemek harcamalarını içeriyor. Yöneticiler bunun enflasyonun fazla bir tesiri olmadığının delili üzere göründüğünü söyledi.

Chase müşterileri halihazırda daha fazla kredi kartı borcuna sahip olsa da yetkililer birçok müşterinin pandemi öncesine nazaran daha yüksek nakit bakiyesine sahip olduğunu söyledi.

Varlıklı müşterilerin borsa düşerken bile borçlanmaya ve yatırım yapmaya devam ettiği söz edildi. Fakat konut ve araba kredisi üzere kıymetli tüketici kredilerinde yüzde 40’ın üstünde azalma var.

‘ASIL TASA KAYNAĞI DÜŞÜK GELİRLİLER’

JP Morgan’ın CFO’su Barnum, olası telaş kaynağı olan tek noktanın nakit tamponlarını biraz daha süratli harcamaya başlayan düşük gelirli müşteriler olduğunu söyledi. Barnum, kredi notu düşük tüketicilerin borçların gerisinde kalmaya başladığına dair deliller olduğunu da lisana getirdi.

Bununla birlikte büyük müşteriler geleceğe yönelik daha temkinli davranıyor. Yatırım bankacılığı fiyatları JP Morgan’da yüzde 54, Morgan Stanley’de yüzde 55 düştü. Kelam konusu durum kurumsal muahedeler ve pay senedi satışlarında yavaşlama olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.