Kanser ilaçlarını da içeren 83 ilaç geri ödeme listesine alındı

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Sıhhat Uygulama Bildirisi (SUT) düzenlemesi olmaksızın 83 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını duyurdu.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Toplumsal Güvenlik Kurumu Resmi web sitesinde Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) Sıhhat Uygulama Bildirimi (SUT) düzenlemesi olmaksızın listeye ek kararı verilen ve tümü imal olan 83 ilacın yayımlandığını duyurdu.

Geri ödeme listesine ek edilen 83 adet ilaç kullanıldıkları tedaviler için yeni alternatifler ve erişim kolaylıkları doğurdu. Vatandaşlar bu ilaçları Toplumsal Güvenlik Kurumu ile kontratlı eczanelerden temin edebilecekler.

BİRÇOK FARKLI ALANDA KULLANILAN İLAÇ LİSTEYE GİRDİ

Listeye ek kararı verilen 83 ilacın; 1’i antihipertansif, 7’si analjezik, 1’i analjezik-antipiretik, 2’si anestezi ilacı, 12’si antibakteriyel, 5’i antidot, 1’i antiemetik, 2’si antifungal, 3’ü antineoplastik, 1’i antispazmodik, 2’si antiviral, 1’i çinko eksikliğinde kullanılan ilaç.

1’i demans ilacı, 1’i demir eksikliğinde kullanılan ilaç, 5’i diyabet tedavisinde kullanılan ilaç, 2’si grip ilacı, 1’i hipertansif acilde kullanılan ilaç, 2’si kalp yetmezliğinde kullanılan ilaç, 2’si kas gevşetici, 4’ü mukolitik, 1’i multiple skleroz tedavisinde kullanılan ilaç, 1’i opioid analjezik, 1’i osteoporoz ilacı, 6’sı peptik ülser ve gastritte kullanılan ilaç, 1’i prostat tedavisinde kullanılan ilaç.

1’i pulmoner hipertansiyonda kullanılan ilaç, 4’ü radyolojik görüntülemede kullanılan ilaç, 5’i teneffüs sistemi ilacı, 1’i topikal akne ilacı, 1’i topikal anestezik, 3’ü topikal mantar ilacı, 1’i varis tedavisinde kullanılan topikal ilaç ve 1’i vertigo ilacından oluşuyor. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.