Karar yazarı Karaalioğlu: Utanma duygusunun geri gelmesi gerekiyor; yolsuzluktan, usulsüzlükten utanma duygusu kalmadı çünkü

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, 14 Mayıs seçimlerine giderken, seçilecek Cumhurbaşkanı’ndan beklentilere ilişkin olarak, “Utanma duygusunun geri gelmesi gerekiyor. Yolsuzluktan, usulsüzlükten dolayı utanma diye bir şey kalmadı çünkü. Siyasetçi ve bürokrat sınıfına o duygunun geri gelmesi şart. Adı yanlışa bulaşanın, rüşvet alanın, rüşvete aracılık edenin, nüfuz kullananın insan içine çıkamayacağı “normal”e dönmek zorundayız” dedi. 

Karaalioğlu, yazısında şunları kaydetti:

“Yalan söyleyerek hatta iftira atarak siyaset yapmak artık ayıp sayılmıyor. Yalan söylediği için yüzü kızarana rastlanmıyor. Yalanın ayıp olduğu “normal”e de dönmemiz gerekiyor.

Liyakatin ve ehliyetin en başta siyasetçilerde arandığı sonra da bütün işlerde tatbik edildiği düzene de her şeyden çok ihtiyacımız var. O “normal”e de mutlaka dönmeliyiz.

Seviye gözetmenin ve ilkeli olmanın zaaf sayıldığı bugünkü tabloyu tamamen tersine çevirmeliyiz.

Lümpenlik, zorbalık ve gücünü iktidardan alan her türlü şımarıklığı tesis etmek; enflasyonla mücadele ve yargı bağımsızlığı kadar önemlidir.

Bugünün Türkiye tablosuna yol açan ve kötü yönetimden kaynaklanan sorunları ve en az onlar kadar önemli ahlaki problemleri vardır. Yıllar içerisinde; gözümüzün önünde biri kötüleşirken öteki daha hızlı kötüleşti. Ekonomi, diplomasi, eğitim, yargı gerilerken ahlak ve liyakat hızla düştü, utanmazlık dört bir yanı tuttu. Ülke böyle çürüdü, böyle yozlaştı.

Dolayısıyla; ister Erdoğan bir şans daha bulsun, ister Kılıçdaroğlu koltuğa otursun; eğer bu halden şikayetçiyseler bilsinler ki problemlerin hepsi birden çözülmeden hiçbir sorun çözülmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir