KKTC Başbakanı’ndan Abdülhamid Han açıklaması

KKTC Başbakanı Ünal Üstel, 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın sefere çıkmasıyla ilgili açıklamasında, “Rum ve Yunan tarafından yapılan mesnetsiz açıklamalar ve gerginliği tırmandırmaya yönelik tavırlar, tarafımızca hiçbir mana söz etmemektedir” tabirlerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel, Abdülhamid Han sondaj gemisinin sefere çıkmasını heyecan, gurur ve memnunlukla karşıladıklarını belirtti.

Başbakan Üstel, Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın Akdeniz’deki birinci sondajı için vazifeye çıkmasına ait yazılı açıklama yaptı.

“Ana Vatan’ımız tarafından Mavi Vatan’da hidrokarbon arama çalışmalarına katılan 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın sefere çıkmasının heyecan, gurur ve memnunluğunu yaşıyoruz” tabirlerini kullanan Üstel, Abdülhamit Han’a refakat edecek gemilere 24 Aralık 1963 gecesi Kıbrıs’ta şehit edilen merhum Binbaşı Nihat İlhan’ın evlatları olan “Hakan, Kutsi ve Murat” isimlerinin verilmesinin kendileri için çok manalı olduğunu vurguladı.

Üstel, KKTC’nin her platformda hak ve menfaatlerini kendi menfaatlerinden ayırmayan Türkiye’nin Abdülhamit Han sondaj gemisini filosuna katarak çalışmalara başlatmasının, bölgede yaşanacak güç dengelerinde kıymetli bir farklılık yaratacağını belirtti.

Üstel, “Doğu Akdeniz’de Türkiye tarafından yapılan arama ve sondaj çalışmaları Türk tarafının kendi egemenlik alanları içerisindedir. Bu hususla ilgili Rum ve Yunan tarafından yapılan mesnetsiz açıklamalar ve gerginliği tırmandırmaya yönelik tavırlar, tarafımızca hiçbir mana tabir etmemektedir. Bu his ve niyetlerle son teknoloji ile donatılmış yeni jenerasyon sondaj gemimizin seferini şahsım ve Kıbrıs Türk halkı ismine selamlıyor ve iyi haberler temenni ettiğimizi belirtmek istiyorum” sözlerine yer verdi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.