Laura Kochkarova’nın Kafkas Halk Destanları kitabı

Kafkas folklor araştırmaları alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Tanzilia Hadjieva tarafından derlenen Kafkas Halk Destanları sıra dışı bir okuma…

Kafkas destancılık geleneğine ışık tutan eser, Kuzey Kafkasya halklarını ve bilhassa Karaçay-Malkar milletinin manevi kıymetlerini aydınlatırken okurları da alışılmışın dışında bir dünyaya götürüyor.

Kafkas halklarının folklorunu, atalarından kalan efsaneleri, şiirler ve müziklerle günümüze taşıyan eser, Kafkas halkları için de öz tenkit ve ders niteliğinde bildiriler içeriyor.

Huzursuzluk tohumları

Yapıtta cesaretli, kudretli ve onurlu olmak üzere hasletleri kendilerinde barındıran Nartlar, örnek bir millet olarak anılıyor.

Destanlarda Nartların da kıskançlık ve aç gözlülük üzere berbat hislere kapıldığı, bu hislerden ötürü masumiyetlerini yitirdikleri ve bu yitimin de ortalarında huzursuzluk tohumlarının yeşermesine sebep olduğu ele alınıyor.

Sayfa: 34

Gizmeli dünya

Laura Kochkarova’nın çevirmenliğini üstlendiği ‘Kafkas Halk Destanları’ ile kadim vakitlerin ve efsanelerin büyülü ve gizemli dünyasının kapısı aralanıyor.

Kitaptan

“Güneş Teyrisi Güneş’i yaratmış. Yeryüzü Teyrisi ise yeri yaratmış, üçüncü sırada ise denizlerin yaradılışı geliyormuş. Teyriler yeri ve göğü yarattıktan sonra bunların ortasında insanları yaratmışlar. Gök Teyrisi, Güneş Teyrisi, Su Teyrisi ve Yeryüzü Teyrisi ortalarında istişare ederek şöyle bir karar almışlar: Su Teyrisi insanoğluna içmek için su verecekmiş, Yeryüzü Teyrisi yetiştiricilik ve hasatı üstlenerek insanları besleyecekmiş, Güneş Teyrisi ışık verecekmiş, Gök Teyrisi ise yağmur yollayacakmış.”

Bağlantı için:

[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.