Mersin Orman Bölge Müdürü: Yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklı

Geçen yıl Temmuz ayında çıkan orman yangınları, Mersin’de yaklaşık 10 bin hektar alana ziyan verdi. Yangının akabinde bölgede rehabilitasyon çalışması başlatan Orman Bölge Müdürlüğü grupları, 653 bin ağaç dikti.

Rehabilite edilen bölgelerde çalışmaların büyük bir kısmını tamamladıklarını belirten Orman Bölge Müdür Kenan Akduman, halka hassas olmaları konusunda davette bulundu.

“BAŞKA AĞAÇ DİKİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

“Geçtiğimiz yıl orman yangınları açısından bahtsız bir periyot yaşadık. İklim değişikliği ve iklim değişikliğine bağlı yaşanan afetler, dünyada artık ülkelerin birinci gündem hususu haline geldi. Geçtiğimiz yıl bu aksilikler tepe yaptı. Geçtiğimiz yıl evvelki yıllara nazaran çok farklı hava halleri yaşandı. Her yıl bölgemizde ortalama 500 yangın çıkarken bu yıl inanılmaz kurutucu hava nedeniyle afete dönüştü. Mersin’de tarihimizin en büyük yangını yaşandı. Toplamda 9 bin 500 hektar alan yandı. Biz orman yangınlarıyla ilgili bir yandan önleyici önlemlerle uğraşırken, öbür yandan da yanan alanların en az hudutla kalmasına çabalıyoruz. Yangınla çabamızı bitirdikten sonra da o bölgenin orman olarak kalması için çalışma yapıyoruz. Bütün gayretimiz o alanların rehabilite edilmesi, tekrar ormana kazandırılması için ağırlaştı. Silifke, Gülnar, Aydıncık ilçelerimizde yanan orman alanlarına 653 bin fidan diktik. Ziraî faaliyetlerin yapıldığı bölgelere yakın ise 181 bin adet harnup fidanı diktik. Yaklaşık 33 bin adet de tohum serptik. Kızılçam buranın pahası, bunun yerine öteki bir ağaç dikilmesi mümkün değil.”

“BİRBİRİMİZİ UYARMAK ZORUNDAYIZ”

Orman yangınlarında herkese sorumluluk düştüğünü lisana getiren Orman Bölge Müdürü Akduman, “Maalesef ülkemizdeki orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı. Bunun çok düşük bir kısmı kasıtlı. Genelde yangınlarımız ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklı. Yaşadığımız iklim değişikliğini, olumsuz koşulları düşündüğümüzde tüm bireyler olarak toplumun her kısmına vazife düşüyor. Zira ormanlar artık kırsal kesitin hayat alanı olmaktan çıktı kentli kentli herkes ormanla ilintili. Herkesin sorumlu davranması gerekiyor. Orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı ise daha dikkatli davranmalıyız. Birinci evvel ateşle ormanın bir ortada bulunamayacağını kabul etmemiz gerekiyor. Kültürümüzde piknik var, vatandaşlarımızın eğlenmek için bu gereksinimlerini elbette yerine getirmeli fakat bunun disipline edilmiş denetimli alanlarda ikazları dikkate alarak yapılmalı. Akdeniz iklim neslinde yaşıyorsanız, güney bölgesinde ikamet ediyorsanız ormana girdiğinizde yanınızda çakmak dahi taşımamanız gerekiyor. Birbirimizi uyarmak zorundayız. Vatandaş olarak misyonumuzu yerine getirirken tıpkı vakitte başka vatandaşlarımızın da olumlu istikamette uyarılmasında da sorumluluğumuz var. Ateş yakılması, sigara atılması, denetimsiz çöp bırakılması da yangının çıkması ve yayılmasında değerli etken. Hepimiz bir birimizi uyarmak ve daha dikkatli olmak zorundayız” diye konuştu. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.