Meteoroloji’den sıcak ve yangın uyarısı

Dünyanın en kıymetli turizm destinasyonları ortasında yer alan Antalya’da önümüzdeki cumartesi, pazar, pazartesi günleri için sıcak hava ihtarında bulunuldu. Sıcaklıklar 40 dereceye ulaşırken, yangınlara karşı hassas olunması istendi.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Dr. Mehmet Latif Gültekin, sıcaklıklardaki artışlarla ilgili bir meteorolojik kıymetlendirme yaptıklarını belirtti. Gültekin, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son kestirim ve değerlendirmelere nazaran kuzeyli rüzgarların bir hafta boyunca bölgede tesirli olacağına dikkat çekti.

Kuzeyli rüzgarların beraberinde fön tesiri oluşturduğunu lisana getiren Gültekin, “Özellikle iç bölümlerden kıyıya yanlışsız akan kuzeyli rüzgarlar her 100 metrede bir sıcaklığı 1 derece arttırarak kıyı kısmında sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıkartmasını bekliyoruz. Sıcaklıklar, Antalya ve Muğla kıyılarında 36 ile 40 derece ortasında olacak. Gece sıcaklığı Antalya’da 26-28 derece ortasında olacak. Kuzeyli rüzgarlar sıcaklığı arttırırken nemi de düşürüyor” diye konuştu.

40 DERECELERE ULAŞACAK

Sıcak hava noktasında cumartesi, pazar ve pazartesi günlerine dikkat çeken Latif Gültekin, “Bugünlerde sıcaklıklarımız 39-40 dereceye, nem de yüzde 20’ye düşecek. Düşük nem ve yüksek sıcaklık periyotlarında vatandaşlarımızın dikkatli olmalarında yarar var.

Bu 3 günde piknik ve ormanlık alanlara giden vatandaşlarımızın daha dikkatli olması lazım. İzmarit, mangal sonrası ateşi âlâ formda söndürülmesi gerekir. Yangına yol açacak her türlü kirleticinin ormanlık alanda bırakılmaması değer arz ediyor” dedi.

SALI GÜNÜ OLAĞANA DÖNECEK

Kuzeyli rüzgarların pazartesi tesirini yitirmeye başlamasıyla sıcaklığın da düşüşe geçeceğine değinen Gültekin, “Salı gününden itibaren mevsim normallerine gerileyecek” dedi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.