Minimum Fiyatta İkinci Artırımı Ağzından Kaçırdı: Erdoğan’a Sunuldu Kendisi Açıklayacak

“Temmuz ayında Türkiye’de çalışanların yüzünü güldürecek durumumuz var ” diyen Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, taban fiyata Temmuz ayında enflasyon oranı kadar artırım yapılmasını bekleyenleri umutlandırmıştı. Bugün de yeni bir açıklama geldi. Artık taban fiyata ikinci artırımda geri dönüşe imkan bırakmayan açıklama AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan geldi. Bugün sabah TGRT Haber’de Ankara Temsilcisi Ercan Gürses’in sorularını yanıtlayan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş minimum fiyata Temmuz ayında yapılması istenen ikinci artırım için yapılan çalışmayı ağzından kaçırdı.

HABERLERİ ŞİMDİYE KADAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURUYORDU

AK Parti hükümetinde yapılan tüm çalışmaların sonuçlarını çoklukla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor. En son 3600 ek gösterge ile ilgili yılardır süren çalışmanın sonuçlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameraların karşısında müjde olarak duyurmuştu. Türkiye’de 10 milyon insan taban fiyata çalışırken 6 milyondan fazla çalışan da minimum fiyatın çok altında çalışıyor. Bu nedenle minimum fiyatta yapılan artışlar toplumda milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor. 16 milyon insanın aylık fiyatlarındaki en ufak bir artış aileleri ile birlikte milyonları da etkiliyor. İşte bu nedenle Temmuz ayında minimum fiyata ikinci bir artırım yapılacaksa bunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan kameraların karşısına çıkarak kendisi açıklıyor.

ENFLASYON ÜCRETLİLERİ EZMEYE DEVAM EDİYOR

Devletin resmi araştırma kurumu TÜİK’e nazaran Mayıs ayı enflasyonu yüzde 73 olurken bağımsız araştırma kümesi ENAG Mayıs ayı enflasyonunun yüzde 160’ı aştığını duyurmuştu. ENAG kurucusu ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy ve ENAG hakkında soruşturmalar başlatıldı. Prof. Dr. Veysel Ulusoy’a bir darbede hocalık yaptığı Yeditepe Üniversitesi’nden geldi ve Prof. Dr. Veysel Ulusoy hakkında soruşturma başlatıldı. 1 Ocak 2022’de taban fiyata yapılan yüzde 50 artırımla taban fiyat 4 bin 253 liraya çıkarılmıştı. Bu yüksek artırım yalnızca ve yalnızca 4 ay enflasyona direnebildi ve 2022 yılının birinci 6 ayında taban ücretlinin aldığı maaş eridi.

AÇLIK HUDUDU TABAN FİYATI GEÇERKEN YOKSULLUK SONU 4’E KATLADI

Mayıs ayına ait açlık ve yoksulluk sonunu açıklayan Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu’na (TÜRK-İŞ), nazaran dört kişilik bir ailenin açlık hududu olarak bilinen yalnızca besin harcamalarını içeren meblağ 6 bin 17 liraya yoksulluk hududu olarak bilinen eğitim, sıhhat, barınma ,ulaşım üzere temel gereksinimleri kapsayan hudut ise 19 bin 602 liraya çıktı.

Asgari fiyatın 4 bin lira olduğu bir ülkede açlık sonu 6 bin lira yoksulluk sonu da 20 bin liraya dayanmış durumda. Ve Türkiye’de 10 milyon emekçi minimum fiyata 6 milyon çalışanda minimum fiyat altında bir maaşla çalışıyor.

ASGARİ FİYAT BEKLENTİLERİNİ ÖNDEN AK PARTİLİLER KÖRÜKLÜYOR SONRA DA ERDOĞAN MUŞTUYU DUYURUYOR

1-) 7 Haziran’da açıklama yapan AK Parti’nin Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, “Çalışanları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz alım güçlerini ve gelirlerini arttırmak hükümetin vazifesidir.” diyerek minimum fiyata Temmuz ayında ikinci bir artırım için yeşil ışık yakmıştı.

2-) Hükümete yakınlığı ile bilinen Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri Mahmut Asmalı’dan taban fiyatta bir düzenlemeden yana olduklarını söylemişti. Taban fiyatla çalışanlara Temmuz ayında artırım yapılması gerektiğini tabir eden Mahmut Asmalı, yalnız taban fiyata yapılacak artırımın işverenleri sıkıntı durumda bırakacağını vurgulayarak taban fiyata yapılacak artırımın diğer fonlardan karşılanması ve ya işverenlerin üzerindeki vergi yükünün azaltılması yoluna gidilmesini istemişti.

3-) Dün de Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Temmuz ayında çalışanların yüzünü güldüreceğiz demişti. Vedat Alım “Çalışanların alım gücünün yükseltecek bir durumdayız.” diyerek minimum fiyata ikinci artırım ile ilgili umutları tekrar canlandırmıştı. Lakin Vedat Alım “Asgari fiyat düzenlemesini, Türkiye gerçekleştirecek durumdadır.” diyerek işverenlerin bize dokunmadan artırım yapın isteğine nazaran mi bir formül aradıklarını düşündürdü.

5-) TGRT Haber Ankara Temsilcisi Ercan Gürses’e konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Sabit gelirlilerin fiyatlarını arttıracak dokunuşu hükümet yapacaktır. Çalışanların enflasyonun altında ezilmemesi için yapılan çalışmalar Temmuz ayında sonuçlanacaktır” dedi. Kurtulmuş ayrıyeten çalışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacağını da belirtti.

Yani Temmuz ayında memurlara enflasyon farkında artırım yapılırken minimum fiyatla çalışanlara da ikinci bir artırım yapılacağı katılaştı. Artık artırımın ne kadarının devletin kesesinden karşılanacağına dair formül arayışına geçildi ve son rötuşlar yapıldıktan sonra Erdoğan’ın artırım açıklaması yapması beklenecek.

Since de taban fiyata Temmuz’da artırım geleceği belirli olmadı mı? Artık yapılacak artırımı ‘patron mu omuzlayacak yoksa hükümet mi karşılayacak’ sorusunun karşılığı kalmadı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.