Ortadan 1 yıl geçti ancak bayanlar İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilişini unutmuyor

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilme kararının 1. yılında Bodrum’da aksiyon düzenlendi. Bodrum Bayan Platformu üyesi Derya Uysal yaptığı açıklamada “Alınan bu kararı tanımıyoruz” diye konuştu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün akşam saatlerinde düzenlenen İstanbul Mukavelesi hareketi ve basın açıklamasında kontratın iptali düdük ve alkışlarla protesto edildi.

Elerinde ‘İstanbul Kontratı Bizim Vazgeçmiyoruz’ yazılı pankart ve ‘Kararın Yok Kararındadır İstanbul Kontratı Yaşatır’ yazılı dövizlerle gelen yaklaşık 40 bayan alkışlarla ve düdükle protesto gösterisinde bulundu. Bodrumlu bayanları yerli ve yabancı turistlerde ilgi ile izledi.

Bodrum Bayan Platformu üyesi Derya Uysal yaptığı basın açıklamasında “İstanbul Kontratı olarak bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Mesken İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Gayrete Dair Avrupa Kurulu Sözleşmesi’nden, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tek taraflı olarak gece yarısı verdiği çekilme kararının yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2021’in üzerinden tam  bir yıl geçti. Çekilme kararının geri alınması için çabayı büyüttük. Verdiğimiz çaba, Danıştay’a taşınan türel süreçle birlikte, başta barolar olmak üzere siyasi parti, dernekler, sendika ve kurumların da sahiplendiği bir hal aldı” diye konuştu. Uysal’ın kelamları sık sık ‘Korkmuyoruz Susmuyoruz İtaat Etmiyoruz, Bayanlar Artık Susmayacaklar, Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet’ sloganlarıyla kesildi.

“KARARIN AKABİNDE 310 BAYAN KATLEDİLDİ”

Uysal açıklamasının devamında ise mukavelenin uygulanmamasıyla, her yıl yüzlerce bayanın katledilmesi ve faillerin ceza almamasıyla da, milyonlarca bayan, LGBTİ+ ve çocuğun şiddet, endişe içinde, geleceksiz bir hayat sürmek zorunda bırakıldığını belirterek şunları söyledi:

* “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının akabinde geçen bir yılda erkek-devlet şiddeti ve cezasızlık arttı. 310 bayan katledildi, bayanlardan 25’i uzaklaştırma ya da müdafaa kararı aldırdığı erkek tarafından katledildi.

* Öfkemiz dinmedi, dinmeyecek. Bu kararla birlikte kuşkulu bayan vefatlarında de önemli artış yaşandı. Kuşkulu halde hayatını yitirmiş halde bulunan bayanların birden fazla için ‘yüksekten düştü’, ‘intihar etti’ denilerek, üstü kapatıldı, 206 bayan kuşkulu bir biçimde meyyit bulundu.

* Çekilme kararına karşı 200’den fazla hükmî ve ferdi müracaatla ‘Yürütmeyi durdurma ve fesih kararının iptali’ istemiyle Danıştay’da dava açıldı. Açılan yürütmeyi durdurma talepleri reddedildi. ‘Fesih’ kararının iptaline yönelik davaların duruşmaları ise 28 Nisan’da Danıştay’da görülmeye başlandı.

* Danıştay’ın vereceği karar ne olursa olsun ‘Biz kazandık, bayan uğraşı kazandı’ demeye devam edeceğiz. Biz, İstanbul Sözleşmesi’nin bütün unsurlarının uygulanması çabasını vermeye devam edeceğimizi ve çekilme kararını tanımadığımızı bir kere daha buradan haykırıyoruz;Hayatımızın her alanında bize uygulanan şiddeti ret ediyoruz! Erkek adalete karşı gerçek adaleti savunmaktan vazgeçmiyoruz!”

Eylem sonunda bayanlar meydandan ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.