Otomotiv Şirketleri Yılın İlk Çeyreğinde Kar Etti

Otomotiv Şirketleri Yılın İlk Çeyreğinde Kar Etti

Tüm yatırımcılar gözünü FED faiz toplantısına çevirdi. Piyasaları somut şekilde etkileyecek olan FED’in faiz kararı ne zaman açıklanacak?

ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FED) faiz kararlarının piyasaları hangi konuma getirecek merak söz konusu oldu. Analistler, FED faiz toplantısında çıkacak kararların ne olacağı yönünde tahminler yaparken; para piyasalarına yön veren FED faiz toplantısında alınan kararlar yeni bir hareketliliğin habercisi olabilir mi?

FED FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA YAPILACAK?

FED toplantısının 16 Haziran 2021 Çarşamba günü (Bugün) saat 20.00 itibariyle başlaması bekleniyor. 17 Haziran Perşembe günü, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB),Cuma günü ise Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) toplantıları gerçekleştirilecek.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Çarşamba günü (Bugün) yapılacak toplantının ardından FED faiz kararının 21.30 gibi açıklanacağı tahmin ediliyor.

FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Analistler, FED’in politika faizini yüzde 0,00 ile yüzde 0,25 arasında sabit tutacağını ve varlık alımında değişikliğe gitmesini beklemiyor ancak diğer yandan toplantının ardından FED Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalarda konuya ilişkin ipuçları bekleniyor.

Ayrıca analistler, kurun hareketi için Çarşamba günü yapılacak olan Fed toplantısı ve Perşembe günü TCMB’nin alacak olduğu faiz kararının önemli olduğunu belirtti.

Diğer yandan FED’in beklentilerin tersine faizi artırması halinde doların değer kazanması sebebiyle ons altının düşme ihtimalinin olduğu konuşuluyor.

Uzmanlar, beklentileri geride bırakan enflasyon verisinin piyasalardaki belirsizlikleri çoğalttığının altını çizerek FED’in para politikasının geleceğine dair yönlendirmelerinin öneminin oldukça arttığına dikkat çekti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir