Reddit, Çalışanlarının Yüzde 5’ini İşten Çıkardığını Duyurdu

Reddit, son birkaç ay içinde işten çıkarmaları duyuran uzun teknoloji şirketleri listesine katıldı. Şirket, toplam işgücünün yüzde 5’ini temsil eden 90 çalışanının işine son verdi.

Wall Street Journal, işten çıkarmaların Reddit çalışanlarına CEO Steve Huffman’ın şirket çapında gönderdiği bir e-posta ile duyurulduğunu belirtti. Reddit’in “yılın ilk yarısını sağlam geçirdiğini” belirten Huffman, işten çıkarmalarla ilgili “bu ivmeyi ikinci yarıya ve ötesine taşımak için bizi konumlandıracağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Huffman ayrıca şirketin 2023’ün geri kalanı için planladığı işe alımlarını 300 kişiden 100 kişiye düşüreceğini de sözlerine ekledi.

Yeni işten çıkarmalar, şirketin güncellenmiş API fiyatlandırması nedeniyle oldukça fazla tepkiyle karşılaştığı bir dönemde geldi. Popüler Apollo istemcisinin geliştiricisi Christian Selig, geçtiğimiz günlerde Reddit’in API’sine erişim için 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi planlanan fiyat değişikliklerinin kendisine ayda 1,7 milyon dolara mal olacağını söyledi.

Sonuç olarak bazı popüler subredditler daha yüksek API maliyetlerini protesto etmek için 12 Haziran’dan itibaren 48 saat boyunca “karanlıkta kalmayı” planlıyor. Yani özel moda geçecekler ve yalnızca mevcut kullanıcılar tarafından kullanılabilecekler. Bazı subredditler Reddit planlarında değişiklik yapmadığı sürece “karanlıkta kalmaya” devam edeceklerini iddia ediyor.

Dediğimiz gibi Reddit işten çıkarma kararı alan son şirketlerden biri. Büyük teknoloji şirketlerinin çoğu da aynı şeyi yaptı. Buna Ocak 2023’te 10.000 çalışanını işten çıkaran Microsoft da dahil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx