Sıhhat Bakanlığı’ndan yeni düzenleme: Aile hekimliği sisteminde değişiklik

Sağlık Bakanlığı, aile hekimliği sisteminde yeni bir uygulamaya geçti. Bakanlık tarafından resmi duyurusu yapılmasa da düzenlemeye nazaran online olarak tabibini değiştirmek isteyen yurttaşlar, “sorumlu olduğu nüfus 3500’ün üzerinde olan tabiplere kayıt yaptıramazsınız” ihtarıyla karşılaşıyor.

“ANAYASA’YA AYKIRI!”

Milliyet gazetesinde yer alan habere nazaran,  bahisle ilgili açıklama yapan AHEF Örgütlenme Kurulu Lideri ve Şanlıurfa Aile Tabipleri Derneği Lideri Hacı Yusuf Eryazğan, “Aile tabiplerinin hak edişleri kendilerine kayıtlı nüfus; bebek, çocuk, hamile sayıları üzere birçok kritere bağlıyken, son 5 yılda sisteme dahil olan 4000 doktorla, doktor sayısı 29 bine çıktı. Bu da aile tabiplerinin gelirlerini kat sayı artışı olmadığı için zati enflasyon karşında yüzde 70 erimesinden başka olarak yüzde 30 oranında azalttı.

– Dün akşam kimi Bakanlık uygulamalarında vatandaşın 3500 üzeri nüfus olmayan aile tabibine kayıt yaptıramamasının aile hekimliği yönetmeliğinde, kanunda bir karşılığı yok, zira hudut hala 4000. Aile tabibe düşen nüfus azalmalıdır lakin bu artış tabiplerin gelirlerini yüzde 50 oranında azaltmamalıdır, kayıp kat sayı artışı ile yerine koyulmalıdır.

Sisteme giriş yapmış bir aile doktorunun 1000 nüfusla 6500 lira aldığını gördük. Bu utanılacak bir durumdur, katsayı artışı hemen gereklidir. Ayrıca bireylerin sıhhat hizmetinde tabip seçme hakkını elinden almak Anayasa’ya terstir. Zorlama, hukuksuz süreçlerle aile hekimliği sistemi güçlendirilemez.”

EN ÇOK İSTANBUL’U ETKİLEYECEK

Sağlık meslek örgütlerinin açıklamalarına nazaran, bu türlü bir uygulama iş yükü ağır olan büyükşehirleri etkileyecek. Bilhassa İstanbul’da çabucak her aile sıhhati merkezinde bu tabloyla karşı karşıya olunduğu söz ediliyor. Son bilgilere nazaran ise Türkiye genelinde aile tabibi başına düşen vatandaş sayısı 3249. Bu sayının 2700’e kadar düşürülmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.