SpaceX 36 saatte 3 sefer Falcon 9 roketini kullandı

Bugün Florida’da yer alan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatılan bir Falcon 9 roketi, Globalstar şirketi için yörüngeye bir bağlantı uydusu taşıyordu. Kalkıştan on dakika sonra, Falcon 9’un birinci aşamas , Florida kıyılarında Atlantik Okyanusu’nda konuşlanmış SpaceX insansız gemisine muvaffakiyetle dikey bir iniş gerçekleştirdi.

Bu, SpaceX’in 36 saat içerisinde Falcon 9 ile muvaffakiyete ulaşan üçüncü misyonuydu. Şirket, 17 Haziran Cuma günü NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 53 Starlink internet uydusunu, 18 Haziran Cumartesi günü ise Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden Alman ordusu için bir radar uydusu fırlatmıştı.

Ayrıca Falcon 9 roketi ile 17 Haziran Cuma  yeni bir rekor kırıldı. Tıpkı Falcon 9 roketi toplamda 9 kere muvaffakiyetle fırlatıldı ve tekrar muvaffakiyetle dikey iniş gerçekleştirildi. 

SpaceX, bu yıl çalışmalarına sürat verdi. Bugün yapılan fırlatış ile şirket, Falcon 9 roketleri ile 2022 yılında 26’ıncı başarılı vazifesine imza attı. Şimdi yılın ortası olmasına karşın SpaceX üzere genç bir şirket için bu sayının büyük bir muvaffakiyet olduğu tabir ediliyor. 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.