Srebrenitsa’da Müslümanlara provokasyon: Sırp askerlerinin fotoğrafları yerleştirildi

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve 8 bin 372 Boşnak sivilin öldürüldüğü soykırımın 11 Temmuz’da yapılacak anma ve cenaze merasimi öncesinde Srebrenitsa yakışıksız bir provokasyona şahitlik etti.

Srebrenitsa’da Potoçari Anıt Mezarlığı’na giden yola, savaş hatalısı Sırp kumandan Ratko Mladic’in askerlerinin fotoğrafları yerleştirilirken, kelam konusu fotoğrafların savaş devrinde bu bölgede öldürülen 3 bin 267 Sırp sivil ve askere ilişkin olduğu belirtildi.

Bratunac Belediye Lideri Srdjan Rankic, fotoğrafların yerleştirilmesinden haberdar olduğunu tabir ederek, kimsenin ölen Sırplar için adalet aramadığını savundu.

Öte yandan, Bratunac polisi fotoğrafların yol kenarından çekilmesi istikametinde karar alırken, fotoğrafların konutların bahçe duvarlarına asıldığı kaydedildi.

Bu yıl 50 soykırım kurbanı toprağa verilecek

Srebrenitsa soykırımının 27’nci yılında yapılacak anma merasiminde bu yıl 50 soykırım kurbanı daha defnedilecek.

Bu yıl toprağa verilecek kurbanların en genci öldürüldüğünde 16 yaşında olan Salim Mustafic olurken öldürüldüğünde 59 yaşında olan Husejin Krdzic de bu yıl toprağa verilecek en yaşlı soykırım kurbanı olarak kayıtlara geçti.

Srebrenitsa’daki soykırımda öldürüldüklerinde 20 yaşında olan ikiz kardeşler Semir ve Samir Hasanovic de bu yıl yan yana toprağa verilecek.

Öte yandan bu yıl baba Hajdin ile oğlu Sead Hukic de toprağa verilecek soykırım kurbanları ortasında yer alıyor.

Srebrenitsa’da ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin akabinde Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin denetimindeki bölgeye ulaşmasına müsaade veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın akabinde kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin akabinde her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen merasimle toprağa veriliyor.

Potoçari Anıt Mezarlığı’nda 6 bin 671 soykırım kurbanının mezarı bulunurken bu sayı, 11 Temmuz’da 6 bin 721’e yükselecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.