Stoltenberg, NATO doruğu sonrası konuştu

NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesine katılmak üzere üye ülkelerin önderleri, İspanya’nın başşehri Madrid’deki IFEMA Fuar Merkezine gelmeye başladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, merkezin girişinde doruğun gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Jens Stoltenberg, “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaştığımız en önemli güvenlik krizinin ortasında buluşuyoruz. Müttefiklerin birlik gösterebildiklerini görüyoruz. Dönüştürücü bir tepe olacak zira tarihi kararlar alacağız” dedi.

Stoltenberg, “Tüm müttefikleri ve 1 milyara yakın vatandaşı korumak için NATO’yu daha rekabetçi ve tehlikeli bir dünyada geleceğe nasıl taşıyacağımızın bir planı olan yeni bir Stratejik Konsept üzerinde anlaşacağız. Caydırıcılık ve savunmamızda temel bir değişiklik üzerinde anlaşacağız. Bu, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana bu dorukta kararlaştırılacak olan toplu savunmamızın en büyük revizyonudur […] Elbette Ukrayna’ya takviyemizi tabir edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Genel sekreter, “Ukrayna için Kapsamlı Yardım Paketi üzerinde anlaşacağız. NATO ve NATO müttefikleri uzun yıllardır Ukrayna’yı destekledi. Lakin elbette işgalden sonra hepimiz hızlandık” kelamlarını sözüne ekledi.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN İÇİN TARİHİ KARAR”

Genel Sekreter Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreceğine de değinerek, “Liderler Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olması için tarihi bir karar da verecek. Bu, Finlandiya, İsveç ve Türkiye ortasında dün varılan muahedeye dayanıyor” dedi.

Stoltenberg, “Son olarak, son yıllarda tüm ittifak genelinde artan savunma yatırımları ve misyon paylaşımı kelam konusu olduğunda kaydedilen büyük ilerlemeyi yine masaya yatıracağız ve değerlendireceğiz. Ayrıyeten öteki kararlar da alacağız. İklim değişikliğini ele alacağız. Yeni bir inovasyon fonu oluşturacağız. Sonuç olarak bu hakikaten ittifakın birliğini ve NATO’nun değişen dünyaya ahenk sağlama yeteneğini gösteren tarihi ve dönüştürücü bir tepe olacak” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.