Sular durulmuyor: Tabiat Koleji’nin iflası istendi

Türkiye genelinde 100 yerleşkesi bulunan Tabiat Koleji şimdilerde bir dizi davanın da odağında.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran, anılan davaların değerli bir kısmı Tabiat Koleji’ni bu yılın başında devralan Can Holding’e bağlı şirketle, yaygın eğitim kurumunun 20 yerleşkesini devralan Dr. Halil Gürsoy ortasında… Ulaşılan bilgilere nazaran, Tabiat Koleji’nin geçen 7 Şubat’taki satışından bir ay evvel 20 yerleşke Halil Gürsoy’un şirketine devredildi. Anılan süreçte Tabiat Koleji, İstanbul Teknik Üniversitesine bağlı bir vakıf bünyesindeydi.

Şubat basında el değiştirdi

Doğa Koleji’nin sahibi pozisyonundaki Arı İnovasyon Ve Bilim Eğitim Hizmetleri AŞ’nin payları geçen 7 Şubat’ta Can Öğretim Kurumları İşletmecilik AŞ’ye geçti. Pay dönem sürecinden 2 gün sonra, yani 9 Şubat’ta, Halil Gürsoy’a bölümü yapılan 20 okula ait mukavele noter kanalı ile feshedildi.

ŞİRKETİN İFLASI TALEP EDİLDİ

Taraflar ortasındaki kriz de bu süreçten sonra baş göstermeye başladı. Dr. Halil Gürsoy’un sahibi olduğu Gürsoy Cemre Özel Eğitim ve Öğretim Şti., Tabiat Koleji’nin bağlı olduğu Arı İnovasyon AŞ’nin iflasını istedi. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davada, Gürsoy Cemre şirketine olan 13 milyon 322 bin liralık borcun ödenmediği öne sürüldü. Mahkemeye sunulan 6 Haziran tarihli dilekçede, şirket idaresine kayyum atanması da talep edildi.

‘129 MİLYON KAYIT PARASI TOPLADI’

İflas davasına Tabiat Koleji ismine savunma dilekçeleri sunuldu. Yapılan savunmalarda özetle “Davacın rastgele bir alacağı yok. Davacı Gürsoy Cemre, müvekkilden alacaklı olmak bir yana 130 milyon lira da borçlu. Davacı, evresi yapılan okullarda erken kayıt bedellerini velilerden aldı. Kelam konusu meblağ da 129 milyon 477 bin 493 TL” denildi. Davanın reddine karar verilmesi istenen savunma dilekçelerinde, alacaklı olduğu sav edilen tarafın makus niyetli olduğu öne sürüldü. Savunma dilekçesinde, Tabiat Koleji’nin Vakıfbank ile SGK’ya olan borçlarının ise yapılandırıldığı kaydedildi.

SENETLER İCRAYA KONULDU

Taraflar ortasında anılan iflas istemli davanın yanı sıra milyonlarca liralık 7 senedin sürece konulması nedeni ile de karşılıklı bir dizi dava açılmış durumda. Arı İnovasyon AŞ, Gürsoy Cemre’nin toplam meblağı 14 milyon liralık senedini sürece koydu. Taraflar ortasında kelam konusu senetlerin sürece konulması nedeniyle, icra müdürlükleri ile icra hukuk ve ticaret mahkemelerinde birçok dava bulunuyor. Gürsoy Cemre şirketi ismine senetlerin sürece konulmasına ait yapılan savunmalarda “Söz konusu senetler teminat olarak verilmişti. Sürece konulamaz” denildi.

DURUŞMA EYLÜL AYI ORTASINDA

İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, Gürsoy Cemre’nin önlem talebini reddederken duruşma için 14 Eylül’e gün verdi. Mahkemeye talep ve savunmalarını sunan taraflar önümüzdeki eylül ayı ortasında yapılacak yargılamada karşı karşıya gelecek. Bahse ait görüşlerini almak üzere aradığımız Tabiat Koleji’nin avukatı, yargılamaya ait görüş beyan edemeyeceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.