Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den zarurî bağış açıklaması

Okulların açılmasına kısa bir müddet kaldı. Pek çok kentten zarurî bağış şikayetleri geliyor. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul yöneticileri tarafından istenen bağışlarla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı.

Uşak’a bağlı Ortaköy köyünde 12 yıldır kapalı olan ilkokul binasında oluşturulan “Ortaköy Köy Hayat Merkezi”nin açılışına katılan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrencilerin kullanacağı tüm ders kitaplarının vilayetlere gönderildiğini söyledi.

Okulların açılmasına yaklaşık bir ay kala öğrenci velilerinden gelen “zorunlu bağış” şikayetlerine de değinen Bakan Özer, şunları söyledi:

ÇOK ERKEN BAŞLATTIK

– Okullarımızın temizliğinden kırtasiyesine, küçük tamirinden donatımına kadar tüm muhtaçlıklarını karşılamak için seferber oluyoruz. Onun için bu sene “Türkiye’nin eğitim gündeminde şu bağış olayını düşürelim artık” dedik. “Milli Eğitim Bakanlığı okulların gereksinimini karşılayamıyormuş da velileri bağış yapmaya zorluyormuş” üzere algıyı ortadan kaldırmak için 2022-2023 eğitim öğretim yılının hazırlığını çok erken başlattık.

TÜM VİLAYETLERE GÖNDERDİK

– İnşallah nasıl yardımcı kaynak konusunu ülkenin eğitim gündeminden velileri ekstra yük yükleyen uygulamayı gündemden düşürdüysek, işte bu bağış konusu ortadan kaldıracağız. 2022-2023 eğitim öğretim yılında yavrularımıza, çocuklarımıza ulaştıracağımız tüm ders kitapları, tüm vilayetlerimize gönderilmiş bulunuyor.

– Ve inşallah 2022-2023 eğitim öğretim yılı prestijiyle öğrencilerimizin okuyacağı kitaplar hazır bir biçimde okullarına dağıtılacak artık. Bu sene sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu bir yenilik daha yapıyoruz. Bu sene 2022-2023 eğitim öğretim yılında yalnızca ders kitaplarını fiyatsız olarak dağıtmıyoruz.

– Birebir vakitte tüm yardımcı kaynakları da fiyatsız olarak dağıtacağız. Bugün prestijiyle tüm yardımcı kaynakların basımı da sonlandı. Ve tüm vilayetlerimize yolcu edilmeye, gönderilmeye başlandı. Hasebiyle 2022-2023 eğitim öğretim yılı tüm öğrencilerimiz ve tüm velilerimiz için çok daha rahat, konforlu olacak. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.