Wall Street Journal yazdı: Erdoğan gayesi Biden’la bağlantısı artırmak

Türkiye ile NATO ittifakı içerisinde yaşanan “İsveç-Finlandiya gerilimi” devam ederken, Amerikan medyasına konuşan ABD’li yetkililer dikkat cazip tezlerde bulundu.

Ülkenin saygın gazetelerinden Wall Street Journal’da yer alan haberde, “Son yıllarda Avrupa güvenlik siyasetindeki en dramatik dönüşümlerden biri olmaya aday olan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinde karar şu an tek bir adamda: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan. Erdoğan’ın iki ülkeye NATO kapılarını açma kararını engellemesi Batılı müttefikleri ile Türkiye hükümeti ortasında karmaşık bir müzakerenin kapılarını araladı. Erdoğan’ın rahatsız olduğu mevzu bu ülkelerdeki Kürt terör örgütleri olduğunu Türk ve ABD’li yetkililer açıkladı” tabiri yer aldı.

Bu bahiste taleplerin geçmişte de gündeme geldiğine dikkat çeken yetkililer geçen hafta Erdoğan’ın bu mevzuyu tekrar gündeme getirmesini kıymetlendiren kimi yetkililer, “Bu husus hem NATO yetkililerini hem de Türkiye’nin kendi diplomatik görevlilerini şaşırttı” dedi.

ABD’LİLER: “AMACI BIDEN İLE DAHA SIK GÖRÜŞMEK”

Wall Street Journal’a konuşan üç ABD’li yetkili ise, “Türkiye bu konumunu kullanarak Washington’dan imtiyaz elde etmeye çalışıyor. Bunlar ortasında yeni F-16 savaş uçaklarının satışı ile birlikte Lider Biden’la daha sık görüşmek var. Buna potansiyel bir telefon görüşmesi de dahil” dedi.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, Türk diplomatlarının bu mevzuyu diplomasi çerçevesinde çözme tarafında açıklamalarına karşılık Erdoğan’ın sözlerinin de sertleştiğine dikkat çeken Wall Street Journal’a konuşan ABD’li yetkililer, “Batı ülkelerinin Türkiye’yi ikna edeceğine emin. Batılı yetkililer Haziran ayının sonunda gerçekleşmesi planlanan NATO Tepesi öncesinde bu sorunu çözmek için baskı altında. Sorun doruktan evvel çözülse bile üyelik süreci haftalar yahut aylar sürecek” yorumuna da yer verdi.

Öte yandan birebir makalede, “Türkiye’de de onun gücü elinde tutmasını tehdit eden ekonomik kriz ve gelecek yıl için planlanan seçimler sebebiyle Erdoğan da baskı altında” denildi.

Makalede, Finlandiya’nın ikincil ziyan gördüğü belirtilirken, Ankara’nın Finlandiya hakkında çok az argümanda bulunduğunu ve tersine İsveç’e odaklandığını da hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.