Yargıtay’dan emsal kararı: Özel güvenlikçiler üst araması yapamayacak

Şehirlerarası otobüs terminali girişinde vazife yapan özel güvenlik vazifelilerinin üstünü aradığı, yabancı asıllı şahıstan bir ölçü uyuşturucu unsur ele geçirildi. Olay yerine gelen polis takımlarınca gözaltına alınan kuşkulu çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ÖZEL GÜVENLİK ÇALIŞANI TARAFINDAN YAPILAN ARAMAYI GEÇERSİZ SAYDI

Olayla ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde yabancı asıllı genç hakkında Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. ‘Uyuşturucu ticareti yapma’ kabahatinden mahkumiyete çarptırılan sanık, karara itiraz etti. Temyiz müracaatını kıymetlendiren Yargıtay 10. Ceza Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Özel güvenlik çalışanı tarafından yapılan aramaların hukuken geçersiz olduğuna dikkat çekilen kararda; isimli arama yapma vazife ve yetkisi bulunmayan özel güvenlik görevlisince yapılan aramanın hukuka alışılmamış olduğundan bu arama sürecinden elde edilen maddi kanıtların karara temel alınamayacağı hatırlatıldı.

ARAMALARDAN ELDE EDİLEN MADDİ KANITLAR KARARSIZ

Oy birliği ile alınan kararda şu tabirlere yer verildi: “Ceza muhakemesinin emeli; toplumsal tertibin korunması ile şahısların hak ve özgürlüklerine hürmet ortasında bir istikrar kurulması suretiyle, hukuken geçerli kanıtlarla hiç bir duraksamaya yer vermeden maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. İsimli arama yapma misyon ve yetkisi bulunmayan özel güvenlik görevlisince yapılan arama hukuka alışılmamış olduğundan ve bu arama sürecinden elde edilen maddi kanıtlar karara temel alınamayacağından; hakkında mahkûmiyetine kâfi ayrıca kanıt bulunmayan sanığın beraati yerine, yazılı münasebetle mahkûmiyetine karar verilmesi yasaya alışılmamıştır. Sanık müdafiinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan, kararın bozulmasına, bozma nedenine nazaran sanığın tahliyesine, diğer cürümden tutuklu ve hükümlü olmadığı takdirde hür bırakılması için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.