Yeni prensi ortaya çıktı… Putin’i ayıdan kurtarmıştı…

Rusya’da, Wagner’in başarısız darbe girişiminin yankıları devam ederen, kulisler bir kez daha çalkalanıyor. Prigoijin’in isyan çıkarmasındaki temel talep olan Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun (ayrıca Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’un) görevden alınacağı iddiaları yine gündemde.

Pek çok analist Başkan Putin’in, Ukrayna operasyon öncesinde kendisine en yakın isim olan, Sibirya steplerinde baş başa tatil yaparak kamuoyuna da bu ‘kadim dostluk’ mesajını verdiği Şoygu’yu, hele de isyancıların bu talebi açıkça die getirdiği bir dönemde görevden almayacağı düşüncesinde. Her ne kadar Şoygu’nun Ukrayna operasyonunda başarısız bir portre çizdiğinde çoğunluk mutabık olsa da, Putin’in “kendi uygun gördüğü zamanda Şoygu’yu “bir başka göreve atayarak” alışılmış değişim operasyonunu yapacağı yorumları güçlü. Diğer yandan Gerasimov’un yerinde de General Sergey Surovikin’in adı sık sık geçiyor.

Şoygu’nun yolun sonuna geldiği yorumları gün Rusya medyasında ve sosyal ağlardaki yorumlarda güçlendi. Hatta açık ve net olarak tek bir isim, Şoygu’nun halefi olarak öne çıkarıldı:

Ancak son dönemde zaten esik olmayan bu söylentileri bu kez vitrine taşıyan bir başka gelişme, ülkenin önde gelen gazetelerinden Kommersant’ın etkili kremlin muhabiri Aleksey Kolesnikov’un da, dolaylı da olsa ilk kez manşete taşıması oldu.

Putin’in dün geceki TV konuşmasını yorumlayan Kolesnikov, “Sabah, bu konuşma öncesinde havada bir şey vardı” diye başladığı yazıda, Peskov’dan gelen “Putin’in ‘Rusya’nın kaderini belirleyebilecek açıklamalar yapabileceği” sözüyle beklentileri yükselttiğini, ancak bunun gerçekleşmediğini beirtti. Putin’e de en yakın gazetecilerden olan Kolesnkov bu noktada, gündemdeki iddiayı sütununa taşıdı: “Söylentiler birbirinden büyüktü. En sıradanı, Sergey Şoygu gidiyor, yerine Tula Bölge Valisi Aleksey Dyumin geliyor söylentisiydi” diye yazdı.

Bu söylenti henüz gerçekleşmedi, ancak ilk kez bu kadar açıkça Kommersant’ın manşet haberine de taşınmasının ardından gözler, “Putin’in da halef adaylarından” olduğu söylenen Dyumin’e çevrildi.

Bazı kaynaklar, Prigojin isyanının sona erdirilmesinde asıl kilit rolü de Dyumin’in oynadığı iddiasında. Arabuluculuk görevinde Lukaşenko öne çıksa da, perde arkasında etkili ismin Prigojin ile görüşen Dyumin’de olduğu iddiası medyaya yansıdı.

2016’dan beri Tula Valisi olan Dyumin 1972 doğumlu. Putin’in 1999’da Moskova’ya geldiği ilk günlerden itibaren, genç bir subayken yakın koruma ekibinde yer aldı, Putin’in güvenlik şefi ve en yakın koruması oldu. Attığı her adıma yıllarca Putin’in omuzbaşındaydı. Kırım’ın ilhakı döneminde de Dyumin Rusya özel kuvvetlerinin koordinatörüydü.

“PUTIN ONU OĞLU GİBİ SEVER”

Pek çok kaynak Dyumin için kimileri “Putin onu oğlu gibi sever, yıllardır aralarında çok özel bir güven ilişkisi var” diyor. Putin’in sadece “en yakın arkadaşlarının” dahil olduğu buz hokeyi takımında Rus liderin takımının kalecisi de Dyumin.

Kariyer basamaklarını hızlı çıkan Dyumin’in kısa bir süre Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yapmış olması da Şoygu’nun yerine en uygun aday olduğu yorumlarını arttırdı.

Hatta bu kariyer yolunun Dyumin’in Putin’den sonraki başkan adayları arasında “en iddialı isim” yaptığını söyleyenler de var.

Dyumin’e ilişkin renkli bir not da, “Putin’in bir ayının saldırısından koruduğuna” dair naklettiği anı.

Bu anıyı Dyumin, yine Kommersant’ın ünlü Kremlim muhabiri Aleksey Kolesnikov’a anlatıyor. Dyumin ve Kolesnikov’un uzun yıllar öncesine uzanan dostlukları bulunuyor ve birbirlerine “sen” diye hitap ediyorlar.

9 Şubat 2016’da, Dyumin Tula valisi olarak atandıktan sonra verdiği bu ilk ve tek röportajda, hayatının kapılarını sonuna kadar açıyor, pek çok özel ayrıntıyı anlatıyor ve “ayı hikayesini” de naklediyor:

Dyumin’in anlattığına göre bir tatilde Putin villanın ikinci katındaki odasında dinlenirken, birinci kattaki kendisine telsizden “Kapınızda bir ayı var!” mesajı geliyor ve alarm veriliyor. Dyumin anlatıyor:

“İlk başta orada birinin şaka yaptığını düşündüm. Ancak kapıya yaklaştığımda ayıyı gördüm, şaka yapacak zaman olmadığını anladım. Elbette silahlıydım. Başkan yukarıda uyuyordu. Ayı ve ben birbirimizin gözlerine baktık, biraz geri çekildi, kapıyı açtım ve tabancanın şarjörünün tamamını ayağının dibine boşalttım. Bir hayvanı öldürmek üzücü olurdu. Ayının zeki olduğu anlaşıldı, geri çekilip yavaşça başkanlık koruma bölgesinden ayrıldı. Putin olayı öğrendiğinde ayıyı vurmadığım için beni övdü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx