Yılda 100 bin mevte neden oluyor: Yeni global salgın tehdidi

Alanındaki en büyüğü olan yeni bir çalışmaya nazaran, antibiyotiklere dirençli bir hastalık olan ateşli tifo hadiseleri global olarak artmaya başladı. Bilim insanları, her yıl yaklaşık 100 bin kişiyi öldüren hastalığa karşı ülkelerden tedbir anlamasını istedi.

Antibiyotiklerden kaçabilen artan global enfeksiyon tehdidinin vurgulayan yeni bir  araştırmaya nazaran, çoğunlukla Güney Asya’dan kaynaklanan tedaviye dirençli ateşli tifo, son otuz yılda neredeyse 200 defa sonları aştı.

2014 ve 2019 yılları ortasında bilim insanları, tifo ateşine neden olan ve yılda 100 binden fazla insanı öldüren bakteri olan “3.489 S.” nin  genomlarını sıraladı.  

ALANINDAKİ EN BÜYÜK ÇALIŞMA

Vaka sayısının yüksek dört ülkeden (Bangladeş, Hindistan, Nepal ve Pakistan) elde edilen bilgiler,  70’den fazla ülkeden 4 bin 169 misal örneğin tahliliyle birleştirildi ve bu, onu çeşidinin en büyük çalışması haline getirdi.

The Lancet Microbe isimli bilimsel mecmuada yayınlanan bulgular, global problemlerin devam ettiğini gösterdi. Çalışma, bakterinin iki kıymetli antibiyotik çeşidi olan makrolidleri ve kinolonları alt edebilen tiplerinin sayısının süratle arttığını ve sıklıkla öteki ülkelere yayıldığını buldu.

ANTİBİYOTİKLERE DİRENÇLİ ÖLÜMCÜL HADİSELER ARTIYOR

Diğer taraftan, bilim insanları yıllardır, en güçlü antibiyotiklerle tedaviden kurtulabilen ölümcül  hadiselerinin artması konusunda ihtar yaptı.  Ocak ayında yayınlanan farklı bir araştırmaya nazaran, ilaca dirençli hastalıklar 2019’da HIV/AIDS yahut sıtmadan daha fazla insanı öldürdü. 

Son örnekler ortasında ise ABD’de artan enfeksiyonlar ve geçen yıl ortaya çıkan Hindistan’daki ölümcül mantar salgını yer alıyor. 

ABD’de yer alan Stanford Üniversitesi’nde doçent ve çalışmanın baş muharriri Jason Andrews, çalışmanın bulgularının “gerçek bir kaygı nedeni” olduğunu belirterek, bilhassa yüksek riskli ülkelerde tedbire çalışmalarının yapılmasını istedi.

YEREL DEĞİL, GLOBAL BİR SORUN

Andrews, “Gerçeklere dirençli S. Typhi suşlarının milletlerarası alanda pek çok defa yayılması, tıpkı vakitte tifo denetimini ve daha genel olarak antibiyotik direncini yerelden fazla global bir sorun olarak görme muhtaçlığının altını çiziyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.