ABD ve Çin Arasındaki Günümüz Soğuk Savaş’ı Uzay Sektörünü Pazara Dönüştürdü

ABD ile Çin arasındaki rekabet, bizi uzayın derinliklerine kadar götürdü. İki süper güç, galaktik üstünlük için birbirleriyle amansız bir yarışa girişti. Peki, bu kozmik kapışmada bizi neler bekliyor? Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

ABD ve Çin arasındaki uzay yarışı, Soğuk Savaş döneminde Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki rekabetin modern bir yansıması olarak görülüyor.

NASA Başkanı Bill Nelson, ABD’nin Çin ile yeniden Ay’a gitmek için yarıştığını belirtiyor. Çin, kendi uzay üssüne sahip tek ülke olarak dikkat çekerken ABD ise özel şirketlerin maliyetleri paylaşarak ve yaratıcılık katarak bu yarışta avantaj sağlamayı hedefliyor.

NASA, 2021 yılında Elon Musk’ın SpaceX şirketiyle Ay’a iniş sistemi üretmek üzere 3 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

Aynı zamanda Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi de Ay’a iniş sistemi üretmek için 3,4 milyar dolarlık bir sözleşme ile NASA tarafından seçildi.

Çin’in uzay programı ise Ay’ın kutup bölgelerine ulaşma hedefini ve kendi uzay üssünü kurma başarısını içeriyor.

Nelson’a göre Çin’in Ay’ın güney kutbunda su bulunduğunda “Burası bizim bölge, buraya gelemezsiniz” diyebileceği endişesi mevcut.

Çin ise bu eleştirilere uzayın barışçıl bir şekilde keşfedilmesine olan bağlılığını vurgulayarak yanıt veriyor ve ABD’nin kaygılarını ‘normal ve makul uzay girişimlerine karşı bir karalama kampanyası’ olarak reddediyor.

ABD’nin, Çin ile olan geniş kapsamlı rekabetinin bir parçası olarak bu yatırımları yaptığı ve yarışta önde kalmak için özel sektöre olan bağlılığını artırdığı net.

Son yıllarda artan harcamaları ile dikkat çeken NASA’nın 2021 yılındaki harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 10,7 artarak 71,2 milyar dolara ulaştı.

Avrupa Uzay Ajansı’na göre şu anda dünya yörüngesinde 10.500’den fazla uydu bulunuyor.

Yatırım şirketi Space Capital’in kurucusu Chad Andersen, uzaydan elde edilen gelirin ve yatırımın önemini ve bu sektördeki büyümenin arkasındaki itici gücün SpaceX olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Yeni Zelanda merkezli RocketLab gibi firmalar da uzay ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır.

SpaceX’e alternatif olarak ortaya çıkan RocketLab, NASA başta olmak üzere birçok prestijli müşteriye hizmet veriyor.

RocketLab’ın kurucusu ve mühendisi Peter Beck, kariyerine bulaşık makineleriyle başlayarak uzaya roket fırlatma noktasına geldi.

Beck, uzay sektöründeki büyük ekonomik potansiyele dikkat çekiyor. Fırlatma hizmetlerinin 10 milyar dolarlık bir pazar oluşturduğunu, uyduların inşasının ise 30 milyar dolarlık bir altyapı fırsatı sunduğunu ifade ediyor. Uygulamaların ise 830 milyar dolarlık bir fırsat yarattığını belirtiyor.

Bu gelişmeler, uzay sektörünün hem bilimsel hem de ticari açıdan büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Firmalar, teknolojik yenilikler ve yeni iş modelleri geliştirerek bu alandaki fırsatları maksimize etmeye çalışacaklar. Uzay, sadece bir keşif alanı olmaktan çıkıp yeni bir ekonomik arenaya dönüşüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx