Adaptörün Dizüstü Bilgisayara Her Zaman Takılı Olmasına İzin Verilir Mi?

 

 

Akıllı telefonların aksine dizüstü bilgisayarların ortalama pil kapasitesi yalnızca 4 ila 6 saat dayanabilmektedir. Daha sonra işinize devam edebilmeniz için bunları duvar prizine takmanız gerekebilir. Ancak özellikle akışınızı kesintiye uğratıp verimliliğinizi etkiliyorsa son derece sakıncalıdır. Ancak işimiz bittikten sonra bazılarımız dizüstü bilgisayarın fişini duvar prizinden çıkarmayı unutarak cihazın uzun süre sürekli şarj olmasına neden olur. Bu yazımda adaptörün laptopta uzun süre takılı kalmasının kötü bir şey olup olmadığı veya cihazı hiçbir şekilde etkileyip etkilemediği konusundaki düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım.

 

Adaptörü Gece Boyunca Dizüstü Bilgisayara Takılı Bırakmak Doğru mudur?

 

Her şeyden önce, genellikle lityum-polimer veya lityum-iyondan yapılan dizüstü bilgisayar pilinin doğasını tartışmalı ve anlamalıyız. Ayrıca bu pillerin şişme ve sızıntı yapma eğiliminde olması nedeniyle aşırı şarj edilemeyeceğini de aklınızda bulundurmalısınız. İyi haber şu ki, çoğu dizüstü bilgisayar markası, dizüstü bilgisayar şarj mekanizmasının duvar prizine bağlanmasını otomatik olarak devre dışı bırakan bir teknolojiyle donatılmıştır. Pil durumu, pil seviyesinde bir düşüş gösterirse tekrar şarj olur. Böylece artık bu tek konu hakkında endişelenmenize gerek yok.

 

Ancak söz konusu teknolojinin şebekeyle bağlantısını kesemediği durumlar da vardır. Ayrıca, eğer bunlar sürekli olarak duvar prizine bağlıysa, dizüstü bilgisayar aşırı ısınma eğiliminde olacak ve bu da anakarta zarar verebilecektir. Bunun nedeni, dizüstü bilgisayarın tamamen şarj edildikten sonra devre dışı bırakıldıktan sonra bile hala enerji çekiyor olmasıdır. Bir noktada, özellikle sıcak havalarda kıvılcımı tetikleyecek kısa devre bile yangına yol açabilir. Bu nedenle, gözetimsiz olduklarında adaptörü dizüstü bilgisayardan çıkarmak yine de en iyisidir.

 

Dizüstü Bilgisayarın Pilini Aşındıran Faktörler

 

İnsanların dizüstü bilgisayarınızın pilini aşırı şarj etme endişesiyle ilgili diğer bir sorun da pilin ömrünü etkileyip etkilemediğidir. Cevap doğrudan bir evet değil, ancak öyle ya da böyle etkiliyor. Pilin tükenmesinin yaygın nedenleri aşağıdadır:

 

  • Sıcaklık – tartışıldığı gibi, adaptörün dizüstü bilgisayara takılı bırakılması ünitenin sıcaklığını artırır
  • Yaş – dizüstü bilgisayarın pilinin yaşlandıkça değer kaybetmesi kaçınılmazdır
  • Kullanım Sıklığı – dizüstü bilgisayarın pili aynı zamanda cihazınızı ne sıklıkta kullandığınızdan da etkilenir
  • Voltaj – pilin aldığı voltaj hücrelerin aşırı yüklenmesine ve sonunda parçalanmalarına neden olabilir
  • Kalite – dizüstü bilgisayarların kalitesi de pillerin ömrünün uzatılmasında büyük rol oynar

 

Dizüstü Bilgisayarınızın Pillerinin Bakımını Nasıl Yapabilirsiniz?

 

Dizüstü bilgisayarınızın pilinin bakımını düzgün bir şekilde yapmak istiyorsanız aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekir:

 

  • Pillerin aşağıdakiler de dahil olmak üzere yüksek sıcaklıklara maruz kalmasını önleyin:
  • Elektrik santraline yatırım yapın. Elektrik santrallerinin en güzel yanı, dizüstü bilgisayar şarj edildikten sonra otomatik olarak kapanmalarıdır. Böylece elektrik santralinden dizüstü bilgisayara kadar üretilen her türlü elektriği keser.
  • Son olarak paranızı kaliteli dizüstü bilgisayar pillerine ve adaptörlere yatırmanız önerilir.

 

 

Son düşünceler

 

Pili dizüstü bilgisayara takılı bırakmak, ilgilenildiği ve sonunda fişini çektiğiniz sürece tamamen kötü bir şey değildir. Çoğu modern dizüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayarı duvar prizinden otomatik olarak devre dışı bırakan bir mekanizma ile donatılmıştır, ancak yine de ısı almaktadır ve daha sonra ünitenin aşırı ısınmasına neden olabileceğinden yine de bağlantılarını kesmeniz gerekir.

 

Burada bir başka güzel şey de Huawei MateBook D16 gibi ortalama bir dizüstü bilgisayardan daha uzun süre dayanacak yüksek kaliteli piller sunan dizüstü bilgisayar markalarının mevcut olmasıdır. Etkileyici bir şekilde 16 saate kadar dayanabilen 70 Wh’lik büyük bir pil ile donatılmıştır. Aynı zamanda bütçe dostudur ve şu anda orijinal maliyeti daha da düşüren markayı laptop indirim kampanyaları kapsamında sunuyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir