Adobe’un dev satın alımı için süreç hızlanacak! Tam 20 milyar dolar!

Ekran tasarım yazılımı için “rekabetin önemli ölçüde azalması” konusundaki endişelere atıfta bulunarak, “ikinci aşama” soruşturmasına geçmeyi planlıyor. Ancak, şirketlere endişeleri gidermek için “yasal olarak bağlayıcı teklifler sunmaları” için beş iş günü verdi ve yanıtları CMA’yı tatmin etmezse araştırma başlayacak. Adobe, geçen yıl daha küçük rakibini 20 milyar dolara satın alma planlarını açıklamıştı.

Microsoft’un Activision’ı 75 milyar dolarlık satın alma teklifini kısa süre önce reddeden Birleşik Krallık ajansı, “CMA, Figma’nın ekran tasarım yazılımı pazarında önemli bir pay oluşturduğunu ve Adobe’nin bu segmente sürekli olarak yatırım yaptığını ve bu segmentte rekabet ettiğini tespit etti. CMA, Figma ve Adobe arasındaki rekabetin, ekran tasarım yazılımını güncelleme ve geliştirmeye yönelik yatırımları artırdığını ve anlaşma devam ederse bu önemli rekabetin kaybolabileceğini tespit etti.”

Adobe’un dev satın alımı için süreç hızlanacak! Tam 20 milyar dolar!

CMA Figma’yı Photoshop üreticisi için “bir rekabet tehdidi” olarak tanımladı ve Adobe’nin yeni başlayan bir rakibi ele geçirmesinden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili endişeleri dile getirdi. Ajans, satın almanın daha yüksek maliyetlere ve daha az yenilikçi ürünlere yol açabileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

Adobe’nin 2012’de kurulan San Francisco merkezli Figma’yı satın alması, 41 yaşındaki tasarım devi için şimdiye kadarki en büyük satın alma olacak. Sigma’nın pazardaki 11 yılında, vektör tabanlı tasarım için popüler bir araç haline geldi. Bulut tabanlı yazılım, uzaktan işbirliği konusunda uzmanlaşmış durumda ve Adobe’nin XD ve Illustrator ürünlerine doğrudan rakip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx