Bloomberg Stratejisti: Altın 2024’te Bu Rekor Seviyelere Ulaşacak!

Bloomberg Intelligence Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone’a göre, makroekonomik koşullar kötüleşmeye devam ettikçe, altın fiyatları 2024 yılında yeni zirvelere ulaşmaya hazırlanıyor. Hatta McGlone, parlak metalin 3.000 dolara ulaşma potansiyeli olduğunu söylüyor.

Altın 2.000 dolarlık direnci desteğe dönüştürme yolunda

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatları 2 bin doların üzerinde seyrediyor. Mike McGlone, altının 29 Kasım’a kadar yıllık bazda çoğu emtiadan ve S&P 500’den daha iyi performans gösterdiğini söylüyor. Bunun da baz senaryolarına yönelik ipuçları verdiğini belirtiyor. McGlone “Küresel Emtia 2024 Görünümü” başlıklı yazısında, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Tarihteki en büyük likidite pompalamasına ve ardından yaşanan düşüşe layık büyük bir sıfırlama. Enflasyondaki son on yılın en yüksek seviyelerinden alınan dersler kalıcı olabilir ve Federal Reserve’in gevşemesini kısıtlayabilir. Bloomberg Economics’in ABD resesyon görünümü gerçekleşirse, altın 2.000 dolarlık direnci desteğe dönüştürme yolunda olacak.

McGlone, BI’ın yıllık makro performans karnesinde altının üst sıralarda yer aldığını söylüyor. Bloomberg Emtia Spot Endeksi’nin ise alt sıralarda yer aldığını belirtiyor. Bunun da piyasaların küresel resesyona doğru bir yolda olduğunu gösterdiğini vurguluyor.

2024’ün bir diğer trendi: Altın fiyatlarındaki yükseliş!

Mike McGlone, merkez bankalarının 2023’teki koordineli faiz artırımlarının etkisini de değerlendiriyor. Analist, bu etkinin 2024 3. çeyreğe kadar tam olarak hissedilmeyeceği konusunda uyarıyor. Bu bağlamda “ABD borsasının muhtemelen dirençli kalması gerekiyor. Yoksa deflasyon bundan bir yıl sonra muhtemelen ana tema olacak.” diyor. 2024’te hızlanabilecek bir diğer trend de enerji fiyatlarındaki düşüşe karşılık altın fiyatlarındaki yükseliş. McGlone, şu yorumu yapıyor:

Ham petrol ve doğal gaz için tipik döngü, 2022’de çok pahalı hale geldikten sonra çok ucuzlamak ve arz ve talebin sıfırlanmasına yardımcı olmaktır. Esneklik güçlerinin her zamankinden daha güçlü olduğu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ek bir katalizör olduğu yönündeki önyargımız, çoğu emtia fiyatının 2023’te düşmesi ve altının yükselmesi ile ortaya çıkıyor. WTI ham petrolünün 2008’den bu yana varil başına 40 dolar civarında dip yapması, altının yükselişinin öngördüğü potansiyele işaret ediyor olabilir.

Bloomberg Stratejisti’nin 2024 fiyat tahmini: 3.000 dolar

Mike McGlone, Büyük Resesyon sırasında başlayan “altın ve ham petrol arasındaki bağlantının metal lehine değişmesinin” 2024’te hızlanacağını söylüyor. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyor:

ABD ve Kanada sıvı yakıt üretiminin tüketimden fazla olması ve benzin, doğal gaz, dizel ve konteyner kartonuna olan talebin azalması, OPEC’in ham petrol fiyatlarını destekleme çabalarını boşa çıkarabilir. Grafiğimiz 2008’den bu yana artan altın-ham petrol oranını ve durgunluk dönemlerinde bu oranın yükselme eğilimini gösteriyor.

McGlone’a göre, yükselen altın ve düşen petrol 2024 için eğilimler gösteriyor. Analist, S&P 500 endeksinin yarısından daha az olan metalin fiyatının, özellikle ekonomi daralırsa, tarihsel olarak düşük olduğunu belirtiyor. McGlone, 2024’te 3.000 dolarlık altın fiyatı için altının S&P 500’e karşı son otuz beş yıldaki performansına işaret ediyor. Bu doğrultuda şunları söylüyor:

Aynı ölçekte altın ve S&P 500 grafiğimiz 3.000 dolar civarında yakınsama potansiyeli gösteriyor. (…) 2024’te altın için en büyük engel, faiz oranlarının ve hisse senedi fiyatlarının yüksek kalması olabilir. Merkez bankalarının agresif metal alımları, yüksek fiyatlar talebi azaltıp arzı teşvik edene kadar devam edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir