Destici 2023 asgari ücretini tutturdu… Duyumunu açıkladı

Milyonlarca işçinin beklediği asgari ücret görüşmelerinde sona yaklaşılırken Cumhur İttifakı ortaklarından Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici “Asgari ücretle ilgili duyumum” diyerek rakam paylaştı. TGRT Haber’e değerlendirmelerde bulunan BBP lideri Destici, asgari ücret için konuşulan rakam ile ilgili şunları söyledi:

“Asgari ücretle ilgili duyumum; 16-17 bin TL arasında. Bana göre 17 bin TL’nin altında olmaması lazım.

“SÜRPRİZ OLABİLİR”

Yılda bir kez zam yapılacağı için ‘sürpriz’ bir rakam çıkabileceğini düşündüğünü de söyleyen Destici, “Şöyle bir sürpriz çıkabilir. Defaaten de dile getirdim. Asgari ücret iki kere tespit ediliyordu. Bunun iki kere yapılması gerekiyor. Neden? Çünkü enflasyonun yüzde 40-50’lerde seyrettiği bir dönemde yılda bir kere zam yapmak, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmek anlamına gelir.

TCMB’nin 2024 enflasyon tahmini yüzde 38-40. Yurtdışında da yüzde 50-53. Diyelim ki yüzde 40-50 gerçekleşti. Yılın yarısı geldiğinde asgari ücret erimiş olacak. Sürpriz beklentim tek zam yapılacaksa 2024 enflasyon farkının da hesaba katılmasıyla asgari ücrete 17 bin TL’nin üzerinde bir rakam da komisyondan çıkabilir”

2023 İÇİN RAKAMI DOĞRU TAHMİN ETMİŞTİ

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’nin geçen seneki zam döneminde yaptığı açıklamalarda “Asgari ücrete yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir zam gelecek” demişti.

Destici’nin tahmini doğru çıkmış ve o dönem için 5 bin 500 lira olan asgari ücret, yüzde 50’lik zam ile 8 bin 506 liraya çıkmıştı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında aralık ayında belli tarihlerde toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NET 11 BİN 402 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx