Erdoğan’a Riyad tepkisi: Her şeye para olarak bakıyor

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da dün akşam Galatasaray ile Fenerbahçe futbol takımları arasında oynanacak Turkcell Süper Kupa maçında sahaya Atatürk tişörtü ile Ulu Önder’in sözlerinin yer aldığı pankartla çıkmalarına izin verilmeyince kulüpler oynamama kararı aldı. Müsabakanın ileri bir tarihe ertelenmesinin ardından Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin ekipleri Türkiye’ye döndü. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, konuya ilişkin CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Tarihte görülmemiş büyük bir rezalet yaşandığını belirten Başarır, 2018’de Türkiye’de öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine de değindiği konuşmasında “Türkiye Cumhuriyeti böyle bir rezaleti hak etmiyor. Federasyondan, spordan, futboldan elini çek Recep Tayyip Erdoğan. İki kulübün de oradan gelecek paraya hiç ihtiyacı yok. Özerk olan Futbol Federasyonu’nu gelin, futbolun kendi evlatlarına, sahiplerine bırakalım” dedi.

“7 KASIM’DA SÖYLEDİK”

Başarır şunları söyledi:

– Yaklaşık 2 ay önce Süper Kupa Finali’nin Suudi Arabistan’da oynanma kararını öğrendik. CHP olarak 7 Kasım’da Meclis’te bir basın toplantısı düzenledik. Bunun bir akıl tutulması olduğunu, rezalet bir karar olduğunu tüm ülkeyle paylaştık. Genel Başkanımız televizyon kanallarında, basın toplantısında kabul edilebilecek bir durum olmadığını söyledi ama buna rağmen ülkeyi yöneten bu kötü akıl direndi ve iki takımımız dün oraya gitti.

– 2006’da da Almanya’da bu kupa oynandı. Beşiktaş ve Galatasaray gitti. Frankfurt’ta o stada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün posteri asıldı. ‘Ne mutlu Türk’üm’ diyene yazılı pankartlar asıldı. Futbolcular Atatürk tişörtüyle çıktı ve oradaki 10 binlerce taraftarımız alkışladı ama dün gördük ki daha maça saatler kala büyük bir kriz yaşandı. Bizzat Galatasaray Kulübü’nün genel sekreteri ile an be an görüştük, bilgi aldık. İlk kriz, İstiklal Marşı’mızın okunmasından rahatsız olan bir ülke. Diplomasiyle bu sorun çözülmüş.

“İŞTE ATATÜRK’ÜN EVLATLARI”

– Yazıklar olsun. Bu sorun çözüldükten sonraki ‘bu sorun’ demeye utanıyorum buna, ikinci kriz, futbolcular ısınmaya çıkarken Ata’mızın resmi olan formayla, tişörtle çıkmak istedi. Bunu kabul etmediler. Bunun üzerine iki büyük kulüp direndi. Suudiler direndi ve parayı, baskıyı, bu çirkin anlaşmayı iki kulüp bir kenara attı ve ‘Biz maça çıkmıyoruz’ dedi. Ben öncelikle Metin Oktayların, Can Bartuların forma giydiği bu iki büyük kulübe çok teşekkür ediyorum. İşte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatları, kulüpleri aynı anda böyle bir duruş sergiliyor ve maç oynanmadı.

“SON ÜLKE SUUDİ ARABİSTAN OLMALIYDI”

– Biz dünyada bir maç yapacaksak en son maç yapacağımız ülke Suudi Arabistan olmalı. Daha çok yakın bir tarihte, bir gazeteci bizim ülkemizde katledildi. Asitle eritildi. Ondan sonra olayın failleri bu ülkeden kaçtı. Bu iktidar, bu suçluları yargılayamadı.

Maalesef ki her şeye para olarak bakan, para dışındaki tüm değerlerini bir kenara bırakan bir yönetim ve bir Cumhurbaşkanı var. Bu Cumhurbaşkanı, 2011 yılında Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bir fabrika açılışında ‘Paranın dini, imanı, milleti, vatanı olmaz. Para paradır. Para cıva gibidir. Kendisine uygun nereye bulursa para oraya akar’ dememiş miydi? Doğru. Para bunlara akıyor. Bunlar da parayı gördüğü zaman ışık görmüş tavşana dönüyor.

“BU SÖZLEŞMEYİ NEYİN KARŞILIĞINDA YAPTINIZ?”

– Her şeyi unutuyor. Bayrağı unutuyor. Cumhuriyeti unutuyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutuyor. Dün Ömer Çelik, açıklamasında 85 milyona teşekkür etti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı hassasiyet gösterdiği için. E be kendini bilmez adam, bu ülkede 85 milyon zaten Ata’sına sahip çıkar ve hassasiyet gösterir. Sorun sizin hassasiyet göstermemeniz, sizin kayıtsız kalmanız. Sizin dünkü rezalette söyleyecek hiçbir sözünüzün olmaması. Neredeyse iki takım rehin kalacak duruma gelmişti. Şimdi soruyorum. Bu sözleşmeyi nasıl yaptınız? Neyin karşılığında yaptınız? İstiklal Marşı ve Atatürk, Cumhuriyet kelimelerinin, resimlerinin, pankartlarının asılmamasını taahhüt ettiniz mi?

“ERDOĞAN’IN TELEFONU ÇEKMİYORMUŞ”

– Şimdi biz bir açıklama bekliyoruz. Dün dedik ki, o Futbol Federasyonu Başkanı uçak inmeden istifa etmeli. Spor Bakanı istifa etmeli. Yüzü kızarsa da Recep Tayyip Erdoğan çıkıp bunu açıklamalı ama Recep Tayyip Erdoğan’ın nedense telefonu çekmiyormuş dün ama uzaya gidiyoruz biz. Beyefendinin telefonu çekmiyormuş. Çık, anlat. Çık, konuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx