Hrant Dink’in Katili Ogün Samast, Aslında 3 Yıl Önce Mi Tahliye Edilecekti?

Hrant Dink’i katleden Ogün Samast artık serbest: ‘Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti’

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Danzikyan, Hrant Dink’i katleden Ogün Samast’ın tahliyesi ile ilgili, “Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti” açıklamasını yaptı.

Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i katleden Ogün Samast, koşullu salıverilme kapsamında akşam saatlerinde tahliye edildi.

Gardiyanlara saldırdığı için 4 yıl ek ceza almış

Hrant Dink’in, katledilene kadar Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos gazetesi tahliye haberinde, “Ogün Samast, cinayeti işlediğinde yaşı 18’den küçük olduğu için ‘tasarlayarak adam öldürmek’ ve ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. İnfaz yasasına göre Samast bu cezanın 15 yıl 2 aylık bölümünü yatacaktı. Bu durumda Samast daha önce tahliye edilecekti. Ancak 2020 yılında cezaevinde gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle 4 yıl ek ceza almıştı. Samast böylece bu ek cezanın tamamını yatmadan tahliye oldu” demişti.

Samast örgüt üyeliğinden ek bir ceza almadı

Agos, “Öte yandan Samast için Yargıtay’da bekleyen bir dosya daha bulunuyordu. Ogün Samast örgüt üyeliğinden hüküm giymemişti. Dink ailesi avukatları karara bu yönden itiraz etmişlerdi. Sonrasında Mahkeme, Samast’a örgüt üyeliği cezası da verdi. Ancak Yargıtay Samast’ın örgüt üyeliğini 220. madde kapsamında değerlendirdi ve bunu da zaman aşımına soktu. Böylece Samast örgüt üyeliğinden ek bir ceza almadı. Dink Ailesi avukatları ise hükmün ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ ve ‘Anayasa’yı zorla değiştirme’ maddelerine göre verilmesini talep etmişti” bilgisini de vermişti.

‘Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti’

Agos’un mevcut Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan da Samast’ın tahliyesiyle ilgili X hesabından paylaşım yaptı.

Danzikyan, tahliye gerekçesiyle ilgili, “Ogün Samast’ın 16 yıl 10 ay sonra tahliye edilmesi elbette ağır. Ama şunu söylemem lazım. Samast, Dink cinayetiyle ilgili iyi halden tahliye edilmedi. Gardiyana saldırdığı için ek ceza almıştı, onun iyi halinden tahliye edildi. Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx