İngiltere ile Modern STA

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İngiliz mevkidaşı Kemi Badenoch ve iki ülkenin heyetleri 5 Ocak’ta İstanbul’da Serbest Ticaret Anlaşması’nın yenilenmesi için bir araya gelecek. Türk ve İngiliz özel sektöründen alınan görüşler ile yeni Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) maddeleri oluşturulacak. Türkiye’nin tarım ürünlerinin İngiltere’ye ihracatının kolaylaştırılması ana gündem maddesi olacak. Bunun yanı sıra mühendislik, telekomünikasyon, lojistik, finansal hizmetler, sağlık hizmetleriyle ile yapay zekâ ve siber güvenlik maddeleri eklenecek.

İHRACATÇIYA KOLAYLIK

Toplantıda anlaşma yürürlüğe girene kadar ihracatçıların işini kolaylaştırmak için eylem planı da imzalanacak. Bu kapsamda, Türk vatandaşlarının bu ülkede seyahat etmelerini ve iş yapmalarını kolaylaştırmak için vize, mesleki yeterliliklerin karşılıklı tanınması, çalışma izni ve oturma izinleri kolaylığının da dâhil olduğu 26 madde yer alacak.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE İŞ BİRLİĞİ FIRSATI

İngiltere ve Türkiye ticari ilişkilerini bir üst seviyeye çıkaracak olan “Üçüncü Ülke İş birliği Mutabakat Zaptı’nın imzalanması bekleniyor. Söz konusu mutabakat zaptı, müteahhitlik alanında Birleşik Krallık ile üçüncü ülkelerde işbirliğinin geliştirilmesi için önemli bir mihenk taşı olacak. Türkiye ve İngiltere başta Körfez, Orta Asya ve Avrupa pazarları olmak üzere farklı ülkelerde birlikte iş yapacak. Bakanların toplantısında önde gelen iş insanlarının katılımlarıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek ve iki ülkenin iş insanları yüz yüze iş görüşmesi yapma imkânı bulacak.

Hedef 30 milyar dolar

Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi hâlihazırda 19 milyar doların üzerinde bulunuyor. İmzalanacak STA ve görüşmelerin ardından ikili ticaretin orta vadede 30 milyar dolar eşiğini aşması hedefleniyor. Ayrıca Türkiye’de 8,3 milyar dolar doğrudan yatırımı olan İngiltere’nin anlaşma sonrasında yatırımlarını artırması da bekleniyor.

Gümrük Birliği’nde Türkiye’nin eli güçlenir

Birleşik Krallık ile yapılması planlanan STA güncellemesi doğrudan olmasa bile kısa vadede Gümrük Birliği güncellemesi sürecini tetikleyecek. Güncellenecek İngiltere STA’sı Gümrük Birliği için yapılan hazırlıklara da kılavuzluk edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx