Rostov ve Voronej’de askeri hareketlilik: Prigojin’den ‘Ateş açıldı’ iddiası

Rus paralı asker grubu Wagner’in Ukrayna sınırını geçerek kontrol altına aldıklarını iddia ettiği Rusya’nın Rostov kentinden ve ülkenin daha kuzeyinde yer alan Voronej şehrinden askeri hareketlilik haberleri geliyor.

AA’nın aktardığına göre, Rostov’daki Rostov-na-Donu bölgesindeki Rus Güney Askeri Bölge Karargah binasını kuşatan Wagner savaşçıları, sokaklardaki kritik noktalarda nöbet tutuyor.

KENTTE ‘PATLAMA’ İDDİASI

Rostov bölgesinde çekilen bazı görüntülerde, Wagner savaşçılarının şehrin sokaklarında zırhlı araçlarla nöbet tuttuğu, bazı Rostovluların Wagner savaşçılarıyla sohbet ettiği ve zırhlı araçların üzerine çıkarak fotoğraf çektirdiği gözleniyor.

Bölgede zaman zaman patlama seslerinin geldiği de iddia ediliyor. Sosyal medyada paylaşılan ve Rostov-na-Donu’da çekildiği öne sürülen bazı görüntülerde, kentte meydana gelen patlama sonrasında insanların sokakta koşuştuğu görülüyor.

‘KARARGAHI TEK BİR KURŞUN ATMADAN KONTROL ALTINA ALDIK’

Ülkedeki son gelişmelere ilişkin bir açıklama yapan Wagner kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin, Rostov’daki Rus Güney Askeri Bölge Karargah binasını ‘tek bir kurşun atmadan kontrol altına aldıklarını’ iddia etti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Wagner Grubu’nun basın servisi tarafından yayınlanan sesli mesajda, Wagner savaşçılarının üzerine toplarla ve helikopterlerden ateş açıldığı iddia edildi. Yevgeniy Prigojin, konuya ilişkin açıklamasında, ‘adalet yürüyüşünde Rus halkının kendisini desteklediğini düşündüğünü’ ifade etti.

‘ORDU HELİKOPTERLERİ WAGNER KONVOYUNA ATEŞ AÇTI’

Öte yandan, Wagner’in askeri tesislerini kontrol altına aldığını iddia ettiği Voronej kentinde de askeri hareketlilik yaşanıyor.

AA’nın aktardığına göre, sosyal paylaşım sitelerinde, kara yollarında hareket eden askeri araçlara havadan saldırılar yapıldığına ilişkin görüntüler paylaşılıyor. Yine sosyal paylaşım sitelerinde, Rusya ordusuna ait uçak ve helikopterlerin Wagner üyeleri tarafından düşürüldüğü yönünde görüntüler paylaşılıyor ve iddialar dillendiriliyor.

Bir Reuters muhabiri de ajansla paylaştığı bilgide, Rusya ordusuna ait helikopterlerin Voronej şehrinden geçen Wagner güçlerine ateş açtığını teyit etti. Buna göre, bin 100 kilometrelik Rostov-Moskova karayolunun ortasında yer alan Voronej’de görülen Wagner araç konvoyunda en az bir tankın da bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Voronej’in bölge valisi bugün erken saatlerde bir açıklama yaparak şehirdeki bir yakıt deposunda yangın çıktığını, itfaiye ekiplerinin yangına müdahale ettiğini duyurmuştu.

Ne olmuştu?

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmişti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), ‘silahlı isyan’ suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Wagner’in kamplarına saldırı düzenlendiği yönündeki iddialar yalanlanmıştı. Bakanlık, bu sabah yaptığı açıklamada, tüm Wagner savaşçılarına ‘ihtiyatlı olmaları’ ve kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmeleri çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx